BEST YENİ BİR DÜNYA REKORUNA DAHA İMZA ATTI

Dünyanın En Büyük Güçlü Ark Ocağı Fırın Transformatörü üretimini gerçekleştirdi.

Bir Yırcalı Holding kuruluşu olan BEST - Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş dünyanın en yüksek gücüne sahip 315 MVA kapasiteli ark ocağı transformatörünü üreterek bir kez daha tarihe geçti. 2014 yılında 310 MVA ile kendisine ait dünya rekorunu, bu sefer 315 MVA ile tekrar kırdı.
1966 yılında kurulan BEST, 170.000 m2 alanda yıllık 50.000 MVA kapasitesi ile Türkiye'nin lider, dünyanın sayılı transformatör üreticilerinden. 6 kıtada 90’dan fazla ülkeye ürünlerini ihraç eden ve ileri mühendislik çözümleri ile en zor işleri başararak dünya rekorlarına imza atan BEST’in ürettiği bu son rekor 5 metre genişliğinde, 9 metre uzunluğunda ve 8 metre yüksekliğinde. Bu DEV transformatörün toplam ağırlığı ise 350 tona ulaşıyor.
24 dingil ve 192 tekerlekli dev nakil aracı ile Transformatörü nakile hazır hale getirebilmek için yaklaşık 30 personel, 3 gün boyunca fabrikada görev yaptı. Nakil için yaklaşık 300 km lik yol 8 günde kat edilecek.
BEST, tarafından üretilen bu dev transformatör tamamen yerli sermaye ürünü olup, mühendislik ve üretimi milli kaynaklarımızla yapıldı. Türkiye’deki demir çelik tesislerimizin birisinde devreye alınacak olan transformatör, ülkemizin gücüne güç katacak.