Haberler

images
BEST KADINLARI UNUTMADI

BEST - Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş., 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kadın çalışanlarının katıldığı ve geleneksel hale getirdiği etkinlikle kutladı.

images
VALİ USTAOĞLU BEST’E ZİYARETTE BULUNDU

Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu BEST A.Ş nin Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

images
UİP ONUR KURULU BAŞKANI RONA YIRCALI “SORUNLARI GÖZ ARDI ETME LÜKSÜMÜZ YOK”

Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından bu yıl "Gelecek Yüzyılı Karşılamak: Zorluklar ve Beklentiler" temasıyla 14'üncüsü düzenlenen Boğaziçi Zirvesi, 53 ülkeden 1000'e yakın katılımcıyla İstanbul’da gerçekleşti.

images
RONA YIRCALI, ÜNLÜ MARATONCU İSMAİL AKÇAY’A ZİYARETTE BULUNDU

Rona Yırcalı, hemşehrimiz, ünlü maratoncu, efsane isim İsmail Akçay’ı evinde ziyaret etti. Anıların tazelendiği ziyarette, İsmail Akçay, spor hayatında yaşadıklarını, hatıralarını Yırcalı ile paylaşırken, tek hedefinin Türk Gençliğine örnek olmak, Türk Bayrağının dünyanın her yerinde dalgalanması için gençleri teşvik etmek olduğunu belirtirken, Rona Yırcalı’ya yaptığı ziyaretten dolayı da teşekkürlerini ifade etti.

images
ANKARA BALIKESİRLİLER DERNEĞİ’NDEN YIRCALI’YA PLAKET

Ankara Balıkesirliler Derneği Başkanı Servet Camgöz, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Yalçın, Recep Yörük ile Derneğin Ankara’da tahsil yapan öğrencileri adına Meral Çakır ve Recep Ayaz, Rona Yırcalı’ya Best A.Ş de konuk oldular.

Derneğin Ankara’daki faaliyetleri hakkında Yırcalı’ya kısa bir sunum yapan Başkan Servet Camgöz, ziyaretten ve samimi ortamdan çok memnun kaldıklarını ifade ederken, üyesi olduğumuz Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak Ülkesine, memleketine, devletine, çevremize özveri ile hizmet eden Saygın Kişilere şükranlarımızı ve vefa duygularımızı sunmak için verilen "Vefa Beratı" ödülümüzü Balıkesirliler Derneği Ankara Şubesi olarak gururla Sayın Rona Yırcalı Bey’e takdim ediyoruz.. Yoğun iş ortamında bize zaman ayırdıkları, güzel sohbetleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. İşlerinde kolaylık diliyor, ülkemizin kalkınmasındaki büyük gayretleri için şükranlarımı sunuyorum” dedi

Ziyaret, günün anısına çekilen fotoğrafların ve plaket takdiminin ardından sona erdi.

images
BEST YENİ BİR DÜNYA REKORUNA DAHA İMZA ATTI

Dünyanın En Büyük Güçlü Ark Ocağı Fırın Transformatörü üretimini gerçekleştirdi.


Bir Yırcalı Holding kuruluşu olan BEST - Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş dünyanın en yüksek gücüne sahip 315 MVA kapasiteli ark ocağı transformatörünü üreterek bir kez daha tarihe geçti. 2014 yılında 310 MVA ile kendisine ait dünya rekorunu, bu sefer 315 MVA ile tekrar kırdı.

1966 yılında kurulan BEST, 170.000 m2 alanda yıllık 50.000 MVA kapasitesi ile Türkiye'nin lider, dünyanın sayılı transformatör üreticilerinden. 6 kıtada 90’dan fazla ülkeye ürünlerini ihraç eden ve ileri mühendislik çözümleri ile en zor işleri başararak dünya rekorlarına imza atan BEST’in ürettiği bu son rekor 5 metre genişliğinde, 9 metre uzunluğunda ve 8 metre yüksekliğinde. Bu DEV transformatörün toplam ağırlığı ise 350 tona ulaşıyor.

24 dingil ve 192 tekerlekli dev nakil aracı ile Transformatörü nakile hazır hale getirebilmek için yaklaşık 30 personel, 3 gün boyunca fabrikada görev yaptı. Nakil için yaklaşık 300 km lik yol 8 günde kat edilecek.

BEST, tarafından üretilen bu dev transformatör tamamen yerli sermaye ürünü olup, mühendislik ve üretimi milli kaynaklarımızla yapıldı. Türkiye’deki demir çelik tesislerimizin birisinde devreye alınacak olan transformatör, ülkemizin gücüne güç katacak.

images
BAÜN Rektörü Yücel Oğurlu’dan Rona Yırcalı’ya Ziyaret

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, beraberinde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Prof. Dr. Murat Doğdubay ve Prof. Dr. Fatih Satıl ile birlikte BEST- Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş.’yi ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ile görüşen Rektör Oğurlu daha sonra firma üretim tesislerinde de incelemelerde bulunurken, gösterilen ilgi dolayısıyla Yönetim Kurulu Başkan Rona Yırcalı ve Sinan Yırcalı’ya teşekkür etti.

images
YIRCALI HOLDİNG DEPREM BÖLGESİNE DESTEĞİNİ DEVAM ETTİRİYOR

Yırcalı Holding deprem felaketinin yaralarını bir an önce sarmak ve ihtiyaç sahiplerine hızla ulaşmak amacıyla depremin meydana geldiği ilk günden bu yana bölgeye yardım çalışmalarını sürdürüyor.

images
BEST KADIN ÇALIŞANLARI ANLAMLI GÜNDE BULUŞTU

BEST - Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kadın çalışanlarının katıldığı bir kahvaltı etkinliğiyle kutladı.

images
YIRCALI GİF’İN YÖNETİMİNE SEÇİLDİ

Rahmi Koç’un Kurucu ve Şeref Başkanı; Zeynep Bodur’un Yönetim Kurulu Başkanı olduğu platformda Hikmet Çetin, Ömer Dinçkök, Feyyaz Berker, Yavuz Canevi ve Mehmet Ali Bayar gibi önemli ve uluslararası isimler üye.

images
BEST A.Ş’den DEPREM BÖLGESİNE DESTEK

Ülkemizi derinden sarsan, 10 ilimizi etkileyen depremler hepimizin yüreğini yaktı. Yaşadığımız acıyı tarif etmek zor. Yırcalı Holding olarak ilk saatlerden itibaren kurtarma ve yardım faaliyetlerinin aktif bir parçası olmak üzere harekete geçtik ve kaynaklarımızı sahaya yönlendirdik.

Öncelikle Hatay’ın Belen ilçesinde bulunan Karlıtepe RES Rüzgar Santralimizde görevli çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin durumunu yakından takip ediyoruz. İlk günden itibaren onlara barınma ve gıda desteği sağlamaya başladık. Aynı şekilde şehir merkezinden uzak olan ve yardım elinin zor uzandığı çevre köylerimize acil ihtiyaç malzemeleriyle ilk ulaşanlardan biri olduk.

Yine depremin ilk günü elektrik şebekesindeki kesintileri azaltmak adına TEİAŞ’tan gelen trafo taleplerini acil koduyla karşılamaya başladık. Bölgemizin yaşadığı olumsuz hava koşullarına rağmen toplam ağırlığı 325 ton olan iki adet 100MVA trafo Hatay ve İskenderun trafo merkezine doğru yola çıkartıldı. BEST AŞ ekiplerinin de montajına yerinde destek verdiği trafolarımız, konumlandığı alanlardaki elektrik arzının tekrardan sağlanmasında kilit rol üstlenecektir.

Depremden kurtulan ve enkazdan çıkartılan vatandaşlarımız ise çetin kış şartlarında yaşam mücadelerine devam ediyor, onlara da el uzatmak için gayret sarf ediyoruz. Servislerimizle birlikte öncelikli ihtiyaç listesinde yer alan malzemeleri bölgeye göndermeye devam edeceğiz.

Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm ülkemize sabır diliyoruz. Ülkemize geçmiş olsun.

images
BEST, BAKAN VARANK’I AĞIRLADI

Balıkesir'e bir dizi açılış ve ziyaretler kapsamında konuk olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin ve dünyanın trafo üzerine en büyük fabrikası BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş yi ziyaret etti

images
BALIKESİRSPOR YÖNETİMİ RONA YIRCALI’YA KONUK OLDU

Balıkesirspor’da Nedim Ömer Başkanlığı’ndaki yeni yönetim seri ziyaretlere başladı. Bu ziyaretlerden biri de Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’ya oldu.

images
DÜNYA BEST’E KONUK OLDU

Dünya Gazetesi’nin 30’uncu Temsilciliğinin açılışı için düzenlenen törene katılmak üzere şehrimize gelen gazetenin yönetici ve köşe yazarları törenin ardından BEST’e misafir oldu

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, Yazı İşleri Müdürü Handan Sema Ceylan, Bölgeler Koordinatörü Ömer Faruk Çiftçi, İl Temsilcisi Esra Sultan Azizoğlu’nun yer aldığı BEST ziyaretinde, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki, Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı A.Rona Yırcalı’nın onurlarına verdiği öğle yemeğinde fabrikada bir araya geldi.

Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı ve ilimiz sanayisinin dünü ve bugünün ele alındığı yemekte, Balıkesir’in önemine vurgu yapıldı.
Yemeğin ardından, Dünya Gazetesinin üst düzey yönetici ve köşe yazarlarının katıldığı fabrika gezisinde, Sırrı Yırcalı, Sinan Yırcalı, Genel Müdür Tunç Tezel ve Fabrika Direktörü Devrim Demirbaş tarafından BEST Tesisleri gezilerek kuruluş hakkında bilgi verildi.

DÜNYA GAZETESİ- 2.06.2022

images
RONA YIRCALI, ANKARA BALIKESİRLİLER DERNEĞİ’NİN İFTAR YEMEĞİNE KATILDI

Ankara Balıkesirliler Derneği’nin Başkent’te yaşayan Balıkesirliler’in yanı sıra siyasiler, bürokratlar ve iş dünyasından konukları da bir araya getirdiği iftar programında, Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin, Fikret Şahin, Adil Çelik, Pakize Mutlu Aydemir, Mustafa Canbey ve İsmail Ok da hazır bulundu.

Milletvekillerinin yanı sıra Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran da iftar programının konukları arasındaydı.

Ankara Balıkesirliler Derneği Başkanı Servet Camgöz iftarda yaptığı konuşmada, iki yıl aradan sonra yeniden bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Camgöz, bir araya gelmez denilen Balıkesirlileri buluşturmaya soyunduklarında karamsar düşünceyle ‘olmaz’ diyenlere karşın yola çıktıklarını ve hemşehrilerinin destekleriyle bugünlere geldiklerini belirterek üyelere, hemşehrilerine, destek sağlayanlara teşekkür etti.

Öğrenciliklerinden gelen, şimdi mezun olup iş hayatına atılan genç hemşehrilerden de övgüyle bahseden Camgöz, öğrencilere destek, Fitre ve zekatlar ile öğrencilere burs desteği vermeye devam ettiklerini, artarak devam edeceklerini vurguladı. Tüm katılımcılara teşekkür eden Başkan Camgöz yoğun ortamlarına karşın Ankara Balıkesirliler Derneği İftar yemeğine katılan Milletvekillerine, ATO Başkanı Gürsel Baran’a ve Rona YIRCALI’ya ayrıca teşekkür etti.

YIRCALI : BALIKESİR İÇİN DÜŞÜNMELİYİZ

Yoğun yurt dışı programına rağmen direk gelerek katılım sağlayan Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da yaptığı konuşmada tüm hemşehrilerini, Vekilleri bir arada görmekten mutlu olduğunu belirterek Ankara Balıkesirliler Derneğinin Balıkesirlileri bir araya getirme konusunda ilk ve örnek olduğunu, çalışmalarını takdirle izlediğini söyleyerek "Balıkesir için düşünmeliyiz. Balıkesir’in ön planda olduğu düşünce tarzı ile daha iyi, yararlı, Balıkesir için güzel şeyler yapılacağına inanıyorum" dedi. Bu konuda Balıkesirliler Derneği'nin Balıkesirli öğrencilere desteğini çok önemsediğini ifade etti.

27.04.2022

images
YIRCALI ANAOKULUNUN MİNİKLERİNİN HAYALLERİNE İLK TEMELİ BİRLİKTE ATTIK.

23 Nisan’da nesillerdir eğitim gönüllüsü, Yırcalı Ailesinin desteğiyle inşa edilen Akhisar Yırcalı Anaokulunda çocuklarla buluşuldu. Yırcalı Holding’in lokomotif kuruluşu olan BEST Transformer kapsamında yürütülen sosyal sorumluluk projesi ile çocuklardan büyüyünce ne olmak istediklerini resmetmeleri istendi. Resimlere uygun hediyeler ile geleceğe izini bırakacak, ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak çocuklarımızın, geleceğin büyüklerinin hayalleri desteklendi.
23.04.2022

images
İYİ PARTİ İL YÖNETİMİ RONA YIRCALI’YI ZİYARET ETTİ.

İyi Parti İl Başkanı Özlem Ural ve beraberinde Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Emine Nur Çöller, İl Teşkilat Başkanı Mehmet Acar, İl Hukuk Politikaları Başkanı Ömer Yılmazcan, İl Kalkınma Politikaları Başkanı Mehmet Çalık ve İl Eğitim Politikaları Başkanı Osman Kemal Özdemir, Rona Yırcalı’yı ziyaret etti.

03 .04. 2022

images
TEV’in yurtdışındaki ilk bağımsız girişimi olan TEV UK törenle açıldı.

Tören Londra Büyükelçiliğinde yapıldı

Açılış toplantısında konuşan TEV - Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı “Türkiye’nin pek çok yerinde şube ve temsilcilikleri ile başarılı ve maddi imkanı kısıtlı gençlere burs desteği sağlayan TEV - Türk Eğitim Vakfı, artık İngiltere’de de faaliyet gösterecek. TEV UK, Londra’da yüksek eğitimi sürdüren gençlere destek olurken, İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının ve eğitime destek olmak isteyen birey ve kurumların da bağışlarıyla öğrencileri yalnız bırakmayacak.”

“Burada yaşayan Türk iş insanlarının birleştirici gücü, eğitime ve toplumsal meselelere duyarlılığı bizi bu ülkede böyle bir girişim için cesaretlendirdi. TEV’in sürdürülebilir gayret ve başarısının burada da oluşturulması adına, tüm tecrübelerimizi buraya aktarmaya hazırız. Bugün burada kurulan bağların TEV UK isminin daha da yayılmasına ve güçlenmesine yardım edeceğine inanıyorum. İngiltere’de yaşayan hayırsever Türk vatandaşlarının da desteğiyle artık daha fazla sayıda başarılı bursiyerimiz Londra’da eğitimlerini daha rahat sürdürebilecek.’’ dedi.

Törene Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV UK Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Özen, Oxford ve Imperial College yetkilileri, alanında yetkin akademisyenlerin yanı sıra İngiltere’nin önde gelen sektörlerinden Türk iş insanları, Londra’da yaşayan TEV mezunları ve davetliler katıldı.

İngiltere’de gönüllü çalışanları, iş insanları ve kurumların desteğiyle kurulan TEV UK, yüksek lisans eğitimlerini İngiltere’de sürdüren başarılı ancak finansal imkansızlıklar sebebiyle eğitime devam edemeyen başarılı gençlere burs desteği sağlamayı amaçlıyor.

HABERCİ GAZETESİ – 10.03.2022

images
BEST’TE % 65 ZAM İLE MUTLU SON

Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske “Ülkemizin içinde bulunduğu zor şartlara rağmen, % 65 lik bir zam artışı yaparak, Türkiye’deki en üst grup sanayi işçi ücreti almamızda bize büyük destek ve katkı sağlayan Rona Yırcalı’ya teşekkürü borç biliriz”


BEST – Balıkesir Elektro Mekanik Sanayi Tesisleri A.Ş ile Türk Metal Sendikası Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri mutlu son ile tamamlandı.
Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, “ Şehrimizin metal sanayi dalında tek sendikal örgütlü kuruluşu olan ve yarım asır gibi uzun bir süre, birlik ve beraberlik içerisinde faaliyet gösterdiğimiz, emeğin, alın terinin, göz nurunun yüce değerini unutmayan BEST A.Ş ile gerçekleşen toplu sözleşmeyle “5 yıllık çalışanlar ve ortalamada %65’lik zam ile birlikte, saatlik ücretlerde % 71, sosyal yardımlarda % 48 lik artış ve sözleşmenin diğer yılında da asgari ücret korumalı artış uygulanmış ve böylece saatlik ücreti 39.- TL ye ulaşan işçi ücretlerimiz ile Türkiye’de en üst gruptaki sanayi ücretleriyle eşit hale gelmiş bulunmaktayız ve mutluyuz.”


Dolayısıyla, Balıkesir’in yüzünü güldüren, burada yaşayan insanlara ekmek kapısı açan Best A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, başta Sayın Rona Yırcalı’ya, bu süreçte bizlerden desteğini esirgemeyen Türk Metal Sendikası Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak’a, Sayın Sırrı ve Sinan Yırcalı beylere, Genel Müdür Tunç Tezel’e, Endüstriyel İlişkiler Direktörü İsmail Orhan Sönmez ve Muhasebe Müdürü Serkan Sayan’a da teşekkürü borç biliriz.


Bizim amacımız. İnsana sevgi, emeğe saygı diyen bir anlayış içinde bu ilişkilerin devamından yanadır. Bundan sonra da bu anlayışla yolumuza devam edecek, daha çok kazanmak için daha çok üretecek ve daha çok kazandıracağız. Toplu iş sözleşmemiz hayırlı olsun.

SONDAKİKA GAZETESİ- 3.02.2022

images
12. BOĞAZİÇİ ZİRVESİ, ONUR KURULU BAŞKANI RONA YIRCALI’NIN KONUŞMASI İLE AÇILDI.

Zirve, Uluslararası İşbirliği Platformu (UIP) tarafından İstanbul’da gerçekleştirildi.

“Daha İyi Bir Dünya İçin Çalışmak” konulu toplantıya yabancı başbakan, bakan ve devlet adamlarının yanında, Türkiye’den de ekonomik, ticari ve sosyal hayatın önderleri olarak 49 ülkeden 900 kişi katıldı.

Rona Yırcalı konuşmasında önümüzdeki zamanda değişiklikler ve yeni yaklaşımların önemli olacağına değinerek bunun kişi ve kuruluşlar için çeşitli zorluklar yaratacağına değindi.

Birçok konuda yeniden değerlendirme ve düzenlemelere gerek duyulduğunu belirten Yırcalı, bunları başaranların ileri gideceğine inandığını ifade etti.

İki gün süren toplantıda Savunma Sanayi, Yeşil Enerji ve Sanayi, Teknolojide İklim Değişikliği, Kuruluşların Sağlıklı Yönetimi, Ekonomi ve Bilimde Kadının Yeri gibi konular üzerinde paneller ve çalışma oturumları düzenlendi.

BALIKESİR TAKİP GAZETESİ- 4.01.2022
Haberturk.com

images
TEV YÖNETİM KURULU BAŞKANI RONA YIRCALI İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU' NU ZİYARET ETTİ

Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu 03 Aralık 2021 tarihinde ziyaret etti.


TEV Yönetim Kurulu ve Genel Müdürü’nün de katıldığı toplantıda Başkan’a TEV’in çalışmaları hakkında bilgi sunuldu ve belediye ile beraber yapılacak müşterek çalışmalar hakkında görüşme yapıldı.

Habercigazetesi.net – 13.12.2021

images
KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHRİNİN ATATÜRK EVİ AÇILDI

A.Rona Yırcalı’nın da katıldığı açış töreninde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik'te bulunan evinin birebir projesinin uygulandığı Karesi Atatürk Evi kapılarını ziyaretçilere açtı.

Çok sayıda davetlinin katıldığı açılış töreninde konuşan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Karesi Atatürk Evi yaşayan, canlı bir mekan olacaktır” dedi.

Balıkesir Karesi Belediyesi, ilçeye yeni bir kültürel ve tarihsel bir değer kazandırdı. Restorasyonları yapılarak hizmete sunulan Karesi Bey Türbesi ve Yıldırım Beyazıt İmarethanesi’nden sonra Karesi Atatürk Evi, atamızın vefatının 83. Yılı olan 10 Kasım’da düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi.

Kuva-yi Milliye Mahallesi’nde 8 dönümlük alana kurulan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik'te bulunan evinin birebir projesinin uygulandığı 115,60 m2 oturumlu, 3 kattan oluşan 370,35 m2 toplam inşaat alanına sahip Karesi Atatürk Evi yüzlerce davetlinin katılımıyla hizmete sunuldu.

Açılış töreni, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Balıkesir’in Kuva-yi Milliye mücadelesinin konu edildiği film gösterimi ardından, müze protokol ile birlikte ziyaretçiler tarafından gezilirken, böyle güzel bir eseri ilimize kazandıran Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’a teşekkür edildi.

10.12.2021

images
SYAL – SIRRI YIRCALI ANADOLU LİSESİNDE MUTLU SON

Okulun maliyeti 40 milyon lira olarak gerçekleşti.

Balıkesir’de değişen deprem yönetmeliğine uygun olmadığı gerekçesiyle yıkılan 52 okul arasında yer alan Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nin yeni binası aynı yerine 2 nci kez Yırcalı ailesi tarafından inşa edildi.

Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı A. Rona Yırcalı 22 Kasım tarihinde öğrencilerle birlikte eğitim öğretime açılacak okulu oğulları Sırrı Yırcalı ve Sinan Yırcalı ile birlikte basın mensuplarına tanıttı.

825 öğrenci ve 72 öğretmen kadrosuyla halen başka bir okulda eğitim-öğretime devam eden Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nin tamamlanan binası 22 Kasım tarihinde öğrencilerle buluşacak. İlk yapılış tarihi 1987 yılı olan Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi 5 yıllık eğitimiyle Türkiye’de sayılı okullar arasında yer alıyor. Bugüne kadar 5 bin 400 öğrencinin mezun olduğu okulun yeniden inşasında SYAL’den mezun olduktan sonra üniversite eğitimi alan mühendisler görev aldı.

Tanıtımı Yırcalı yaptı

Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı A. Rona Yırcalı okulun öğrencilerle buluşması öncesinde okulun kapılarını basın mensuplarına açtı. Yırcalı burada yaptığı bilgilendirmede okulun inşasının pandemi dönemine rağmen kısa bir süre içinde tamamlandığını dile getirdi. Okulun eğitim öğretime açılmasıyla birlikte öğrencilerin, öğretmenlerin ve idarecilerin daha iyi şartlarda eğitim alıp vereceklerini kaydeden A. Rona Yırcalı, 'SYAL kampüsü projesi iç bahçeler, sosyal alanlar ve açık hava toplantılarına imkan veren forum ile donatılmıştır' diye konuştu.

825 öğrencimiz var

Beraberinde Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Sırrı Yırcalı ve Sinan Yarcalı’yla beraber yapımı tamamlanan okul hakkında bilgiler veren A. Rona Yırcalı şunları kaydetti:
'Merhum Sırrı Yırcalı tarafından yapımı üstlenilen okulumuzun temeli 7 Aralık 1985 tarihinde atılmıştır. 17 Ağustos 1987 yılında tamamlanan okulumuz, 8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal tarafından Eğitim ve Öğretime açılmıştır. 72 öğrenci ve 8 öğretmen ile eğitim hayatına başlayan okulumuz, şu an 825 öğrenci, 72 Öğretmen kadrosuyla eğitim hayatına devam etmektedir. Okulumuz, 2021 yılı itibari ile ülkemizde eğitim ve öğretimi ile yabacı dil eğitimine sahip Türkiye’deki 12 Anadolu Lisesi’nden biridir. Üç büyük il dışındaki bu sistemle öğretim yapan tek okuldur. Okulumuzdan şimdiye kadar 5 bin 400 öğrenci mezun olmuştur.

27 Eylül’de temeli atıldı

Mart 2020’de, değişen Deprem Yönetmeliğine uygun olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınan okulumuzu, aynı yerine, ikinci defa yapmak üzere Rona Yırcalı tarafından 10 Mart 2020 tarihinde Balıkesir Valiliği ile protokol yapılmış ve 27 Eylül 2020 tarihinde temeline ilk harç dökülmüş, inşaat pandemi dönemine rağmen bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Konumlandığı 30 bin metrekare arsaya uygun olarak okulumuz için özel tip bir proje çalışması yapılmış ve bu sayede tüm mekanlar gün ışığından faydalanılması sağlanmıştır. Toplam 10 bin 200 metrekarelik bir inşaatı kapsayan tüm SYAL kampüsü projesi iç bahçeler, sosyal alanlar ve açık hava toplantılarına imkan veren forum ile donatılmıştır. Okulumuz, ilave maliyetlere rağmen 4.00 metre tavan yüksekliği tüm mekanlarda sağlanarak sınıflarda daha temiz hava ve doğal ışığın içeriye girmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada şehrin en önemli tarihi binalarından Balıkesir Lisesi örnek alınmıştır.

SYAL mezunu mühendisler görev aldı

Okulun proje müellifleri açısından da önemli bir işe imza attığımızı düşünüyorum. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizden Sinan Balcı - Mimar (1998 Yılı SYAL Mezunu) Oğuz Yılmaz - İnşaat Mühendisi (1994 Yılı SYAL Mezunu) Ertuğrul Kahraman - Makine Mühendisi (2000 Yılı SYAL Mezunu) Evren Köybaşı - Elektrik Mühendisi (2008 Yılı SYAL Mezunu) okulun yapımını üstlenmişlerdir. Okul inşaatımız 27 Eylül 2020 yılında yapımına başlanmış ve 14 ay sonunda tamamlanmıştır. Okulumuzun maliyeti 40 milyon 250 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Eğitim binasının toplam inşaat alanı 7 bin 135 metrekare, 32 adet derslik, 4 adet Laboratuvar (Fizik, Kimya, Biyoloji ve Bilgisayar) Kütüphane, Spor Dersliği, Öğretmen Odaları, Resim, Müzik, Robotik kodlama sınıfları İdari bölümler ve Rehberlik birimleri yer almaktadır. Okulumuz eğitim öğretime açıldıktan sonra bahçesinde 365 kişilik konferans salonu ve gösteri merkezi inşaatımız başlayacaktır.'

A. Rona Yırcalı’nın yaptığı açıklamanın ardından Mimar Esen Balıbek’in yaptığı bilgilendirme eşliğinde okul gezildi.
12.11.2021

images
AR-GE’DE ZİRVE BEST’İN

YIRCALI HOLDİNG’in en büyük kuruluşu olan BEST, 2010 yılında sektörde ve Balıkesir’de kurulmuş olan ilk Ar-Ge Merkezi (Araştırma – Geliştirme) ile rekorlara imza atmaya devam ediyor.

Ar-Ge alanındaki başarılarını arttırarak devam ettiren BEST A.Ş., ülkemizde ve bölgemizde bir çok tanınmış firmaları geride bırakarak, araştırma ve geliştirmede de lider bir kuruluş olduğunu kanıtladı.

Araştırma ve geliştirmeyi büyüme stratejisinin bir parçası olarak ele alan BEST A.Ş, kendi teknolojisini üreterek, ulusal ve uluslararası arenada rekabet gücünü daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

2010 yılında kurulan Türkiye’nin ilk enerji sektörü, Balıkesir’in ilk Ar-Ge Merkezi olan BEST Ar-Ge Merkezi; 2020 yılı içerisinde toplam 55 Ar-Ge projesi yürütmüştür. Yaklaşık 37.1 milyon lira olan Ar-Ge harcaması; BEST’in 2020 net satışlarının %3’nü kapsamaktadır. Bu oran GSYH’ya göre %2 civarında olan Avrupa Birliği ve %1 civarında olan Türkiye’ye kıyasla Ar-Ge harcaması oranının üstündedir.

2020 yılında BEST Ar-Ge Merkezi personeli sayısı 90’ın üzerine çıkmıştır. Her yıl büyüyen, hem istihdama hem de teknolojiye katkı yapan firma, bu alanda örnek teşkil etmektedir. Toplam Ar-Ge personelinin %17’sini yüksek lisans seviyesinde personelden oluşmaktadır. Doktora yapan personel sayısı ise %7 civarındadır ve bu oran Ar-Ge Merkezleri arasında oldukça yüksek kabul edilmektedir.

Ar-Ge Merkezi; TÜBİTAK yanında, üniversiteler ile işbirliği konusunda da hem Balıkesir Üniversitesi, hem de Türkiye’deki tüm üniversiteler ile konusunda uzman akademisyenlerle çalışmalarını sürdürmektedir. Üniversitelere ek olarak; ülke menfaatine TSE, IEC ve CIGRE gibi uluslararası komitelerde görev almakta, Cigre Türkiye Transformatörler ve Reaktörler komitesinin yöneticiliğini 2019 yılından beri ARGE Merkezi Müdürü Ahmet Kerem KÖSEOĞLU sürdürmektedir. Merkez Müdürü; TTGV tarafından 2018 yılında verilen, Türkiye’nin En İnovatif Personeli – Refik Üreyen ödülüne layık görülmüştür.

BALIKESİR 24 SAAT GAZETESİ- 6.07. 2021

images
DUAYEN SANAYİCİ RONA YIRCALI: BANA EN ÇOK GURUR VEREN TEV ÇALIŞMALARIM

Yarım asrı aşan iş hayatında, sanayici ve bankacı kimliğinin yanında sivil toplum kuruluşlarında oldukça aktif çalışmalar yürüten Rona Yırcalı, her ne kadar “Bu işleri yaparken kendime ve aileme çok vakit ayıramadım” dese de hepsinin kendisi için ayrı bir kıymeti olduğunu söylemeyi de ihmal etmiyor. Özellikle de TEV’den “Bana en çok gurur veren” diye bahsediyor.

DOĞAN SELÇUK ÖZTÜRK

Rona Bey, Balıkesir ile özdeşleşmiş bir iş adamısınız. Oradan başlayalım mı?

Balıkesirli bir aileden geliyorum. Dördüncü nesil Balıkesirliyim. Dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yatırımlarımız var. Ama Balıkesir’den kopmadık. Ticari merkezimiz Balıkesir’de. Balıkesir’in ekonomik, sosyal ve siyasi hayatıyla yoğrulmuş bir aileyiz. Hem anne hem baba tarafından göçmeniz. İlk geldiğimiz zaman Yırca köyüne yerleştirmişler bizi. Bugün de Soma’ya bağlı bir yerleşim yeridir Yırca. Sonra Balıkesir’e intikal etmişiz. Yırcalızadeler, Soyadı Kanunu çıkınca Yırcalı soyadını almışlar.
Sanayiciliğimiz epey eski. 50 seneden fazla süredir iş hayatının içindeyim. Oğullarımla beraber işleri yürütüyorum. Sabah işe gelip akşam ayrılan bir kişiyim. Benim yaş grubumdakilerin yüzde 95’i emekli olmuş vaziyette. Ben de bunu çok düşündüm ama şimdilik böyle devam ediyorum.
Ayrıca odalar ve diğer sivil toplum kuruluşlarında da oldukça aktifsiniz.

1970 yılında Amerika’dan tahsilden döndüm. Askerliğimden sonra 1973 yılından beri odaların ve borsaların içinde bir hayatım oldu. Bu benim tercihimdi. Halen DEİK’te devam ediyorum. İş hayatımın başından itibaren Odalar Birliği camiasının içinde oldum. 1981’de Balıkesir Sanayi Odası’nı kurdum. Ondan sonra da Odalar Birliği camiası içinde oda başkanlığı ve Odalar Birliği yönetim kurulu üyeliği, başkan yardımcılığı, en sonunda başkanlığını da yaparak ayrıldım. Çalışmalarımı uluslararası camiaya taşıma imkânım oldu. Paris merkezli International Chamber of Commerce’de Rahmi Koç’tan sonra vazife almak imkânı olan ikinci Türk’üm. Onun paralel kuruluşu durumundaki Dünya Odalar Federasyonu’nda da başkanlık yapan ilk Türk olmak şerefine ulaştım.
Bugün genç arkadaşlarımızın bu tür sivil toplum kuruluşlarına fazla vakit ayırmadığını görüyorum. Bunun çok mahzurlu olduğunu düşünüyorum. Tabii bu bir tercih meselesi. Bu aktiviteler çok fazla vakit alan aktiviteler elbette. Bugün de TEMA’daki mütevelli heyeti üyeliğimi ve Türk Eğitim Vakfı’ndaki (TEV) yönetim kurulu başkanlığımı halen devam ettiriyorum. Bunları toplarsanız hem çok seyahat icap ediyor hem de çok zaman ayırmak gerekiyor. Bunu yaparken tabii insanların kendi ailesinden ve kendinden zaman çalmayı dengelemesi lazım. Ben bunu pek yapamadım. Bu işleri yaparken kendime ve aileme çok vakit ayıramadım. Geriye dönüp baktığım zaman acaba bu işleri biraz daha dengede tutmak imkânım olmaz mıydı diye hep düşünürüm. Onun için bugün gençlere “Kendinize zaman ayırın. Ailenize zaman ayırın. Kendi ana işinizin de yanında bazı şeylere muhakkak zaman ayırın” diye devamlı söylerim. Bu arada tabii gerek Odalar Birliği’nde gerek Dünya Odalar Federasyonu’ndaki vazifelerim sırasında birçok insanla tanışma imkânım oldu iş dünyasından. DEİK’teki İcra Kurulu Başkanlığım sırasında da birçok siyasetçiyle tanışma imkânım oldu. Bu da tabii insana çok değişik bir bakış zaviyesi veriyor

İmajını ve hedeflerini asla kaybetmedi

Sivil toplum çalışmalarınızda TEV’in ayrı bir yeri var.

Ticarette, sanayide, odalarda birçok faaliyette bulundum. Hepsinin tabii ki bana verdiği bir kıymet var. Fakat benim yaptığım işler içinde en önemlisinin ve bana en çok gurur vereninin TEV çalışmalarım olduğunu söylemek istiyorum. Tabiatiyle büyük bir teşkilat. Çok vakit alıyor ama insana verdiği haz çok farklı. Bizden burs alan insanların sonradan gelip de bizimle beraber kendilerinden sonra geleceklere hizmet etmeyi istemeleri çok önemli. 1967’de kurulduğundan bu yana 250 binden fazla burs vermiş vaziyetteyiz. 30’dan fazla eğitim kuruluşunu Türk eğitimine sunduk. İmajını ve hedeflerini asla kaybetmemiş olan çok önemli bir kuruluştur TEV. Türk gencinin eğitimi için çalışmaya devam etmektedir.

TEV’e dair bir anınızı anlatabilir misiniz?

Rahmetli Vehbi Koç Türkiye’nin her tarafından 202 iş insanını ve o şehirdeki kanaat önderlerini bir araya getirip böyle bir yapı oluşturmuş ve bütün Türkiye’ye yaymış. Benim rahmetli pederim de kurucularından biriydi.
Vehbi Bey bir yemekte bana TEV’in yönetim kuruluna girmemi teklif etti. ‘Hay hay efendim’ dedim. O yemekte o zamanki Türk Eğitim Vakfı’nın yönetim kurulu da vardı. Divan Otel’de yemek yiyoruz. “Sen geleceksin burada bedava vazife yapacaksın” dedi. ‘Peki’ dedim. “Bazı katkıların da olacak” dedi. ‘Peki, efendim, nasıl isterseniz’ dedim. Orada vakfın müdürü arkadaşımız da vardı, sonradan vefat etti. Onu çağırıp “Sen bir şey isteyecektin, hemen Rona’dan iste” dedi. Bizim bir hanımız vardı. Handa Balıkesir şubesinin açılmasını istiyordu kendisi. “Hemen burada kontrat yapın ve kontrata da kira bedeli yazmayın” dedi. Böylece yönetim kuruluna girmiş olduk.İnşallah bu sene içinde ilk defa Londra’da TEV’in temsilciliğini açacağız. Bu, bir ilk. Bunu çok önemsediğimi ifade etmek istiyorum bu vesileyle.
Sanayiciliğe dair enteresan bir hatıranız var mı?

Son yaptığımız iki yatırım da nedense Türkiye’nin içinde olduğu önemli kriz zamanlarına denk geldi. Balıkesir’de enerji alanında bir fabrikanın planlamasını yaptık ve yatırıma başladık. Bir kısmı için de bir kredi anlaşması yapmıştık. Temel attığımız zaman 2007-2008 krizi patladı. Ondan sonra epey bir uykusuz zamanlar geçirdik. Dünyadaki krizin bir parçasıydı ama bize de tesir etmişti. Orada tereddüt ettik ama devam kararı aldık. Devam etmemizde bugün hâlâ vazifede olan bazı bankacı arkadaşlarımızın desteği oldu. Bizi cesaretlendirdiler. Devam ettik ve iyi de bir netice aldık. 2016 yılında bir yatırım kararı verdik. Bu da 2017 yılındaki krize denk geldi. Onu da aynı şekilde atlattık. Bunu şunun için söylüyorum. Bankacıların sanayicileri tam desteklemediği çok söylenir. Faizlerin yüksekliğinden dolayı sanayicinin istediği kadar kredi alamadığı veya aldığı krediyi ödemekte zorluk çektiği durumlar olabilir. Biz sanayici olarak önemli destekler gördük. 12 sene başkan olmak üzere 18 yıl kadar Yapı Kredi’nin yönetim kurulunda bulunduğum için bankacı şapkam da var. Orada da bankacı arkadaşlarımızın sanayicileri itham ettiklerine şahit oldum. Bunun da her zaman doğru olmadığını ve hepimizin aynı gemide olduğunu ifade etmek istiyorum.
İş hayatınızda aldığınız önemli bir dersi paylaşabilir misiniz?

Eskiden Amerika’ya gidiş geliş bugünkü kadar kolay değildi. Okumaya gittim ve beş sene geri dönmedim. Türkiye’yi de pek bilmiyordum. Geri dönüp işe başladığım zaman işlerimiz arasında madencilik de vardı. Madenlerde giyilecek türden bir gocuk almam gerekiyordu. Nerede satılır bunlar dedim. Bana Karaköy’de bir yer söylediler. Gittim, gayrimüslim bir vatandaşımıza ait ufak bir dükkân. Alacağımız eşyadan iki kalite mal vardı. Hesaplı olanı seçecekken bu bey dedi ki ben sana bir nasihat vereyim ama bir şartla veririm, bu pahalıyı alacaksın. Tamamsa nasihati söyleyeyim dedi. Tamam dedim. Hiç unutma ki ucuz devamlı olarak pahalıdır dedi. Ben bunu ilk defa duymuştum ve çok hoşuma gitti. Ondan sonraki yatırımlarda veya yapacağım işlerde devamlı olarak biraz daha fiyatlı olsa dahi iyi kalite malzeme kullanmanın, iyi kaliteli insanlarla çalışmanın önemini her zaman için aklımda tuttum ve bu beyle onun vefatına kadar temasım devam etti.
“Sen benden zengin misin?”
Rahmetli Vehbi Bey ile başka anılarınız var mı?
Gerek ailem bakımından, gerek kendi çalışmalarım bakımından rahmetli Vehbi Koç ile münasebetlerim olmuştu. Kendisi 1985 yılında Dünya İş Adamı olarak seçilmişti. Ödül töreni Hindistan’da gerçekleşecekti. Bizim bu konuda Dünya Odalar Federasyonu olarak çok desteğimiz olmuştu. Otel lobisinde törenin başlamasını beklerken servis yapıldı bize. Kalkarken kendisi içilenlerin ücretini ödemek istedi. Efendim müsaade ederseniz ben size ev sahipliği yapayım dedim. Şöyle döndü baktı bana, “Sen benden zengin misin?” dedi. Söylenecek söz kalmamıştı. Bir keresinde de Nakkaştepe’ye yeni taşındığı zaman kendisini tebrike gitmiştim. Dedim ki ‘efendim şehrin içinde böyle bir yer, ne kadar güzel. Hem de yeşillikler içinde’. “O yeşillikler için kaç kişi çalışıyor biliyor musun?” dedi. Ama efendim dedim ne güzel işte. “Ne kadar su masrafı var biliyor musun?” dedi. Bana önderlik yapan bir insandı her zaman için. Bu anılarımızı unutamam.
İşadamları olarak ilk defa Özal zamanında yurt dışına götürüldük

DEİK’in kuruluş yıllarına dönersek...

1980’den önceki durumla 1980’den sonraki durumun ne kadar farklı olduğunu burada bir kere daha ifade etmek istiyorum. 1980’den sonra özel sektör olarak kendi ağırlığımızı hissedebildik. Yani Türk ekonomisi içindeki önemimizi hissedebildik ve ilk defa biz işadamları olarak toplu olarak rahmetli Turgut Özal zamanında organize olarak yurt dışına götürüldük. Kendisi, bakanları, bürokratları ve iş adamlarından oluşan bir uçak dolusu insanla yapılan temasların ne kadar önemli olduğunu görmek imkanım oldu. Kulakları çınlasın Ali Coşkun’la beraber beni çağırdı rahmetli Özal. Ali Coşkun o zaman TOBB Başkanı idi, ben de yönetim kurulunda muhasip üyeydim. Dedi ki “Böyle Japonya’da ve Güney Kore’de dış ekonomik ilişkileri organize eden yarı resmi kuruluşlar var, böyle bir yapı kurun ve ihracatı bu kuruluş organize etsin”. Oturduk çalıştık, organizasyon şemasını yaptık, bütçesini vs. hazırladık, kendisi gördü, kabul etti ve DEİK’in kuruluşu da o şekilde gerçekleşti.
DÜNYA GAZETESİ- 1.06. 2021

images
RONA YIRCALI’YA SENDİKA TEŞEKKÜRÜ

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Nedim Veske : “Destek ve katkılarından dolayı Rona Yırcalı’ya teşekkürü borç biliriz”

BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş’nin geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulunda, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın selamlarını Rona Yırcalı’ya ileten ve Genel Başkan’ın hediyesine takdim eden Şube Başkanı Nedim Veske “şehrimizin metal sanayi dalında tek sendikal örgütlü kuruluşu olan ve 45 yıldır birlik ve beraberlik içerisinde faaliyet gösterdiğimiz, emeğin, alın terinin, göz nurunun yüce değerini unutmayan BEST A.Ş nin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Nedim Veske, açıklamasının devamında “Covid-19 sürecinde, etrafımızdaki bir çok kuruluş kısa çalışma ödeneğine müracaat etmiş olmalarına rağmen, BEST A.Ş böyle bir müracaatta bulunmamış, kronik hastalığı olan arkadaşlarımız, evde kalmalarına rağmen ücretlerinde bir kayıp yaşamamıştır.

Ayrıca, Yönetim Kurulu Başkanımız Rona Yırcalı, sendikal haklarımızın dışında, talimatlarıyla, ilaveten bu pandemi sürecinde, aylık 650 lira gıda yardımı yaparak biz çalışanlarının bütçesine katkı sunmuştur.

Covid-19 sürecinde, işyerimiz 200 den fazla arkadaşımıza istihdam sağlamış ve büyümeye devam etmiştir.

Dolayısıyla, Balıkesir’in yüzünü güldüren, burada yaşayan insanlara ekmek kapısı açan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rona Yırcalı bu nedenle bizim için saygın bir kişiliğe sahiptir.

Ben, bu katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Bizim amacımız, insana sevgi, emeğe saygı diyen bir anlayış içinde bu ilişkilerin devamından yanadır. Bundan sonra da bu anlayışla yolumuza devam edecek, daha çok kazanmak için daha çok üretecek ve daha çok kazandıracağız.”

EKSPRES GAZETESİ- 16.03. 2021
SABAH GAZETESİ
SON DAKİKA GAZETESİ

images
RONA YIRCALI 11.BOĞAZİÇİ ZİRVESİ’NİN AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPTI

11. Boğaziçi Zirvesi, Uluslararası İşbirliği Platformu(UIP) ev sahipliğinde İstanbul’ da gerçekleştirildi.
“BELİRSİZLİK ÇAĞINDA YAŞAMAK” konusu üstünde düzenlenen organizasyon Covid tedbirleri kapsamında bu sene ilk defa hybrid olarak gerçekleştirildi.

Bakanlar, Büyükelçiler ve diğer Devlet görevlilerinin katılımıyla beraber yüksek online katılımcı sayısının yanı sıra belli konuşmalar ve paneller sınırlı fiziki katılım ile icra edildi.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın da video konferansla konuşmasını gerçekleştirdiği organizasyonda, Uluslararası İşbirliği Platformu Onur Kurulu üyesi Rona Yırcalı’ nın icra ettiği organizasyonun açılış konuşmasında mevcut dönemin ekonomik durumu ve belirsizliğin yarattığı sıkıntılar hakkında katılımcılarla düşüncelerini paylaştı.

Özellikle tüm dünya ülkelerinin böyle bir duruma karşı hazırlıksız yakalandığına değinen Yırcalı, yüksek can kaybı sayısının derinden etkilediği sağlık sisteminin yanında sektörler arası etkileşimden dolayı büyük zarara uğrayan hizmet, turizm ve eğitim gibi sektörlerin de bu zorlu dönemde büyük yara aldığını vurguladı.

Bu dönemde ayrıca dijitalleşme ve uzaktan çalışma gibi sistemlerin öneminin açıkça ortaya çıkmasının etkilerine de değinen Yırcalı, her sektör için geçerli olan tüketici talep değişikliklerine uyum sağlamanın bu geçiş döneminin en önemli olgusu olarak belirdiğini, gerekli değişimlerin ekonomik istikrarı sağlamak için kaçınılmaz olarak ekledi.
25.03.2021

images
RONA YIRCALI: HAYATIMDA TEV'DEN BÜYÜK YATIRIM YOK.

Türkiye’nin okul yaptırıp devlete bağışlayan ilk ailesi Yırcalıların 200 yıllık eğitim aşkı... Türk Eğitim Vakfı (TEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “Hayatımda 40 yıldır Türk Eğitim Vakfı’nda okuyan çocuklarımızdan daha büyük bir yatırımım yok” dedi.

Rona Yırcalı: Hayatımda TEV’den büyük yatırım yok
Hayatını, imkanları kısıtlı çocukların iyi eğitim almasına adayan Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, çocukluğundan bugüne kadarki heyecan¬ları, hayalleri, sevinçleri, üzüntüleriyle yüreğinin kapısını SÖZCÜ'ye açtı.

KÜRESEL GURURUMUZ

“Üniversiteyi ABD'de okudum ve 1970'te Türkiye'ye döndüm. O günden bu yana 50 yıldır bir hafta tatil yapmadan, hafta sonları da dahil çalıştım. Sabahları 06:00'da kalkarım ve günde en az 12 saat çalışırım. Merkezi Paris'te olan ve 140 ülkede 2 binden fazla odanın üst kuruluşu Dünya Odalar Federasyonu Başkanlığı göreviyle ülkemizi temsil etmek bir Türk ola¬rak ilk defa bana nasip oldu. 3 dönem başkanlık ve şeref başkanlığı yaptım. Halen şeref üyesi¬yim. Benim için büyük mut¬luluktu.”


ATATÜRK'ÜN ASKERLERi
Yırcalı soyadı, Soma'ya bağlı Yırcalı köyünden geliyor. Aile, 5 kuşaktır Balıkesir'de yaşıyor. Atatürk, Samsun’a yola çıktığında Balıkesir'de Kuva-i Milliye'nin öncülerinden 40 Bayrak Hareketi içinde dedeleri Yırcalızade Şükrü Efendi de yer alıyor. Eğitim aşkları 2 asır önce ‘Koca Müftü' diye tanınan de¬deleri Ali Şuuri'nin okul bağışıyla başlıyor. Anne tarafından dedesi M. Hasbi Koray, babası Sırrı Yırcalı, annesi Müşerref Yırcalı dahil 4 okul, yurt ve yuva bağışları var.

YASSIADA FELAKETİ
“Amcam İbrahim Sıtkı Yır¬calı, DP'nin kurucusu ve ilk bakanlarındandı. Babam Sırrı Yırcalı da 1954'de 35 yaşında Balıkesir'den en genç millet¬vekili oldu. 1958'de ikinci kez seçildi. 27 Mayıs 1960 İhtila¬linde ikisi de tutuklandı. Aynı aileden 2 kardeşin Yassıada'ya ve Kayseri Cezaevine gönderil¬diği tek örnektik. O zaman 16 yaşında Robert Kolej'de öğren¬ciydim. Kardeşim Demet Egeli daha 10 yaşındaydı.”

YOKSULLUĞU GÖRDÜK
“DP'lilerin mal varlıklarına el konuldu. Bankadaki paradan temel ihtiyaçlar için bir miktar almamıza izin verilirdi. Annem Müşerref Yırcalı ile gidip parayı çekerdik. İş adamı çocuğuydum, babamın işleri devam etse de parayı kullan¬mamıza izin verilmezdi. Yokluğu görüp, çaresizliği yaşadım.”

BABAM HiÇ KONUŞMADI
“Babam 1964'te hapisten çıktı. Yas¬sıada'yı bir daha hiç konuşmadı ve hiç anlatmadı. 1950'lerde DP ile başlayan çok partili demokrasi hareketi, 1960 İhtilaliyle ilk kez kesintiye uğradı. Sonraki yıllarda da kesintiler olsa da ilk önemli kırılma 1960'tı. Türkiye 1960 ihtilalini yaşa¬masaydı, demokrasi yolculuğunda bugün çok köklü bir yerde olacaktı.”


BURS TALEBi ÇOK ARTTI
Başkan Rona Yırcalı, “Türki¬ye’de eğitime daha çok destek verilmesi gerekiyor. Vakıflar ve iş insanları destek olsa da yetmiyor. Okumak isteyen maddi desteğe ihtiyacı olan çok çocuk var. TEV’e her yıl burs için müracaat eden üniversite öğrenci-lerinin sayısı son yıllarda gittikçe arttı. Az ya da çok hayırseverlerin eğitime katkısı ülkenin ve gençlerin geleceği için çok değerli”

VEHBİ KOÇ’UN TAKDİRİ
“Vehbi Koç, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 207 hayırsever bulup, 1967'de TEV'i kurmuş. Onlardan biri de babam Sırrı Yırcalı'dır. Vehbi Bey babamı çok severdi. Benim çalışmalarımı da tak¬dir etti ve yönetime girmemi arzu etti. 1980'de bende Vehbi Koç tarafından yönetime seçildim. Hayatımda, 40 yıldır hizmet ettiğim TEV' de okuyan çocuklarımızdan daha büyük bir yatırımım yok. Zaten, hayattaki ikinci mut-luluğum da TEV'de yapmaya çalıştığım vazifemdir.”

HAYATIMDA YAŞAMADIM
“Bir deniz kenarında oturup denizi seyrettiğim, kafamın tamamen boş ol¬duğu bir günü hayatımda yaşamadım. Maddi ve manevi yardım etme imkanını kaçırdığım çocuklar için çok üzülürüm. Çünkü benden yardım isteyip de ulaşamadığım çocuklar olabilir.

Ayrıca işleri zamanında iyi olup da sonradan bozulmuş insanların çocuklarını da desteklerim ama üzüntüsü hep kafamdadır. Çocuklarım Sırrı Yırcalı ve Sinan Yırcalı' ya da özellikle küçükken yeterince zaman ayıramamak da benim için derin bir üzüntüdür.”
14.08.2020

images
O BİR EĞİTİM SEVDALISI

Hayırsever İş İnsanı A. Rona Yırcalı, Vali Ersin Yazıcı'yı ziyaret ederek, 32 derslikli modern yeni bir okul yapımı ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Vali Ersin Yazıcı, geçtiğimiz günlerde ünlü iş insanı Rona Yırcalı ile makamında "Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesinin" (SYAL) protokolünü imzaladı.
İş İnsanı Rona Yırcalı ziyarette yaptığı konuşmada, köklü ve geçmişi başarılarla dolu bir okulu yeniden yapacak olmaktan duyduğu mutluluğu ifade edip okulun bir an önce tamamlanarak eğitim öğretime açılmasını arzu ettiğini söyledi.

EĞİTİME YATIRIM ÇOK ŞAHANE BİR DUYGU
Deprem tebliğine göre Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesinin yıkılarak yeniden yapmaya karar verdiklerini anlatan İş İnsanı Rona Yırcalı, "Okul yaptırma konusunda bütün işlemleri hızlandırarak çalışmalarımızı bir bir gerçekleştiriyoruz. Bu tip okul işlerinin değişik bir tadı var. Sayın Valimizle imzaladığımız protokol üzerinde yapılacak çalışmalarla ilgili konuştuk. Eğitime yatırım çok şahane bir duygu. Bunun zevki bambaşka. İnşaatına en kısa zamanda başlanacak ve aynı yerde tamamlanarak eğitime açacağız."dedi.

Vali Ersin Yazıcı da, son zamanlarda yoğun bir şekilde okul yaptırma protokollerini imzaladıkların ifade ederek, tüm Balıkesirli hayırseverlerimize teşekkür etti.
Eğitimde Balıkesir'de önemli gelişmelerin kaydedildiğini ifade eden Vali Yazıcı, bu bağlamda hayırseverlerin verdiği desteklerin de çok önemli olduğunu belirtti.
Balıkesir'in eğitim altyapısını güçlendirecek her türlü faaliyetin her zaman destekçisi olacaklarını ifade eden Vali Yazıcı, hayırsever A. Rona Yırcalı ve ailesine teşekkür ederek yeni yapılacak okulun Balıkesir'e ve eğitim camiasına şimdiden hayırlı olmasını temenni etti.

EĞİTİME YAPILAN KATKI HER ŞEYİN ÖNÜNDE
Balıkesir'de hayırsever vatandaşların eğitime katkısının devam ettiğini belirten Vali Yazıcı, "Çocuklarımız yararına yapılan her işbirliğinde, her projede, her çabada biz Balıkesirli hemşehrilerimizle samimi bir gayret gösteriyoruz. Okullarımızın yenilenmesi yönünde çalışmalarımız sürüyor. Eğitim öğretim sürecinde yaptığımız işbirliklerinin güzel ülkemizin geleceğine başarılı gençler kazandıracağı bilinciyle hareket ediyoruz. Ne zaman ihtiyacımız olursa hayırseverlerimiz hem bina yapımında hem de donanım konusunda olsun son derece büyük destek veriyorlar. Hayırseverlerimizin de desteği ile çocuklarımızın en iyi şartlarda yetişmeleri, geleceğimiz adına büyük önem taşıyor. Bu protokol yeni imzalar için bir ivme kazandıracaktır diye düşünüyorum. Eğitime yapılan katkı her şeyin üstünde önemli ve anlamlıdır. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın eğitimi için yapılan katkılar çok değerli." şeklinde konuştu.

O GÖREV ADAMI
Hayırseverlerin hiç tereddüt etmeden protokollere imza atarak katkı sağladıklarını vurgulayan Vali Yazıcı, "Rona Bey gibi eğitim destekçisi, eğitim gönüllüsü hayırseverlerimizle yükselen değer Türkiye'mizin, Balıkesir'imizin kalkınmasına bir nebzede olsa yardım edecek projeler protokoller yapmak bizi mutlu ediyor. Şundan kesinlikle eminim Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesindeki öğrencilerimiz geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine başarılara imza atacaklar. Rona Bey Türkiye'nin hatta dünyanın hem mesleğiyle hem sosyal hayatta ki farkındalığıyla herkesin tanıdığı bir hayırseverimiz. Rona Bey çok değerli bir iş arkadaşımız, o görev adamı. Eğitim sevdalısı. Bugüne kadar yaptığı diğer hayırlar için şahsım ve Balıkesirli hemşehrilerim adına şükranlarımızı sunuyorum. İnşallah örnekliliğiniz diğer insanlara da örnek olur ve onlarda böyle yatırıma vesile olurlar. Hayırseverlerimizin de desteği ile çocuklarımızın en iyi şartlarda yetişmeleri, geleceğimiz adına büyük önem taşıyor. Eğitim çağındaki tüm çocuk ve gencimize eğitimin her basamağında nitelikli bir eğitim vermeyi istiyoruz. Bu herkesin ortak çaba ve katkısıyla olacak. El ele verirsek hiçbir sıkıntı olmaz. Hepimizin ortak çabasıyla bunlar olacaktır. Hayır, bir sevda işi, hayır, bir gönül işi, hayır, bir istek işi." ifadelerini kullandı.
Ziyarette hayırsever iş insanı A. Rona Yırcalı'ya, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ile Sırrı Yırcalı da eşlik etti.
11.03.2020

images
TEV BAŞKANI RONA YIRCALI “ELİMİZDEN GELEN TÜM GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ”

Depremzede çocuklara eğitim hayatları boyunca burs verilecek

TEV BAŞKANI RONA YIRCALI “ELİMİZDEN GELEN TÜM GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile TEV Başkanı Rona Yırcalı, Elazığ Depreminden etkilenen ailelerin çocuklarına burs desteği sağlamaya yönelik iş birliği protokolüne imza attı.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Eğitim Derneği (TED) ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) arasında, Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremde etkilenen çocuklara eğitim hayatı boyunca verilecek bursun iş birliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yaralarımızın sarılması konusunda Türkiye'de çok büyük bir gayret ortaya konuluyor" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı salonunda gerçekleşen, 'Elazığ Depreminden Etkilenen Ailelerin Çocuklarına Burs Desteği Sağlamaya Yönelik İş Birliği Protokolü'ne, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu katıldı. Burada konuşan Bakan Selçuk, depremin hemen ardından sağlıklı bir iletişimin kurulduğunu ve ilgili bütün bakanların meseleye müdahil olup gereken tüm tedbirleri almak için çalıştığını söyledi. Depremin ardından bakanlık olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Bakan Selçuk, "Yardım çalışmalarına katılmak için farklı illerden ya da Malatya, Elazığ’dan gelen gönüllü ve görevli öğretmenlerimiz, çocuklarımızın ve ailelerimizin her türlü ihtiyacının karşılanmasında destek olmuşlardır. Elazığ genelinde 31'i okul binası, 8'i de kurum binası olmak üzere 39 binada ağır ve orta hasar olduğu tespit edilmiş ve bunlar boşaltılmış ve gereken tedbirler de alınmaya devam etmektedir. Malatya genelinde de 30 okulumuzdaki 8 bin 985 öğrenci en yakın okullarla irtibatlandırıldı ve eğitimlerine devam ediyorlar" dedi.

'ÇOK BÜYÜK BİR GAYRET ORTAYA KONULUYOR'

Bakan Selçuk, yaşanan deprem nedeniyle eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamaması için de bazı tedbirler aldıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Özellikle LGS ve üniversite sınavlarına hazırlanan çocuklarımızın belirli imkanlarla donatılmaları, desteklenmeleri konusunda tedbirler alınıyor. Bu süreçten olumsuz etkilenmemeleri için ikinci dönemde destekleme ve yetiştirme kurslarında da yeni düzenlemeler hayata geçiriyoruz. Bakanlık olarak psikososyal destek çalışmalarında da yoğun bir faaliyet içerisindeyiz. Çocuklarımızın bir an önce normal yaşamlarına dönebilmeleri, depremin yıkıcı etkilerinden uzaklaşabilmeleri için de psikososyal destek faaliyetleri hızla devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında bugün itibariyle ulaştığımız öğrenci ve vatandaş sayısı da 20 binin üzerindedir. Yaralarımızın sarılması konusunda Türkiye’de çok büyük bir gayret ortaya konuluyor."

'ELİMİZDEN GELEN TÜM GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ'


TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da, depremdeki kayıpların sadece bölgedeki vatandaşları değil, tüm Türkiye'yi yasa boğduğunu kaydederek, "Yaşadıkları ağır maddi manevi kayıplardan dolayı öğrenimini devam ettiremeyecek durumdaki öğrenciler için elimizden geleni yapmak arzusundayız. Fırsat eşitliğinin sağlanması ve hakkaniyetli olarak yürütülebilmesi için MEB koordinesinde hareket etmek amacımızdır" ifadelerini kullandı.

EĞİTİM HAYATI BOYUNCA BURS VERİLECEK

Konuşmaların ardından iş birliği protokolü imzalandı. Protokole göre; burs desteği TED ve TEV tarafından, Elazığ ve Malatya'daki ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite seviyesindeki depremzede öğrencilere eğitim hayatları boyunca burs verilecek. Burs verilecek öğrenci sayısı ve burs miktarı, bölgede yapılan değerlendirmeler sonunda belirlenecek.
06.03.2020

images
MHP BALIKESİR İL TEŞKİLATI RONA YIRCALI’YA ZİYARETTE BULUNDU

M.H.P Balıkesir İl Başkanlığı, Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

İl Başkanı E.Gökay Yüksel, İl Başkan Yardımcıları Nuri Özcan, Niyazi Tunç, Ali Özdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Çakır ve Erhan Yırcalı’nın da hazır bulunduğu ziyarette Balıkesir, Türkiye ve Dünya gündemi üzerinde karşılıklı değerlendirmeler yapıldı.

Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı ziyaretin sonunda İl Başkanı E.Gökay Yüksel misafirperverliğinden dolayı Rona Yırcalı’ya teşkilat olarak teşekkürlerini ifade etti.

21.01.2020

images
REKTÖR BEST’İ ZİYARET ETTİ.

BAÜN – Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlter Kuş BEST A.Ş yi ziyaret ederek, fabrika çalışmaları hakkında Rona Yırcalı’dan bilgi aldı.

Sırrı Yırcalı, Sinan Yırcalı VE Genel Müdür Dursun Özman’ın da hazır bulunduğu ziyarette önce öğle yemeğinde bir araya gelindi ve daha sonra fabrika gezildi.

Balıkesir Üniversitesi ve BEST’in ortaklaşa yapabileceği çalışmaların da değerlendirildiği ziyarette, daha sık bir araya gelinmesi hususunda görüş alış verişinde bulunuldu.
24.10. 2019

images
BEST HEM ARAŞTIRIYOR HEM GELİŞTİRİYOR

Türk İş dünyasının AR-GE yatırımlarını ölçen “Turkishtime Ar-Ge 250 Araştırması” açıklandı

AR-GE’de Türkiye’nin İlk 50 sine yerleşen kuruluş 30 milyon lira harcadı


Bir YIRCALI HOLDİNG kuruluşu olan BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş farklı sektörlerden 250 firmanın yer aldığı Türkiye’nin Ar-Ge (Araştırma – Geliştirme) Şampiyonları listesinde ilk 50 ye yerleşerek büyük bir başarıya imza attı.

Ar-Ge alanındaki başarılarını arttırarak devam ettiren BEST A.Ş., ülkemizde bir çok tanınmış firmaları geride bırakarak, araştırma ve geliştirmede de lider bir kuruluş olduğunu kanıtladı.

Araştırma ve geliştirmeyi büyüme stratejisinin bir parçası olarak ele alan BEST A.Ş, kendi teknolojisini üreterek, ulusal ve uluslararası arenada rekabet gücünü daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

2010 yılında kurulan Türkiye’nin ilk enerji sektörü Ar-Ge Merkezi olan Best Ar-Ge Merkezi; 2018 yılı içerisinde toplam 37 Ar-Ge projesi tamamlamıştır. Yaklaşık 30 milyon Lira olan Ar-Ge harcaması; Best’in toplam cirosunun %3 ünün üstüne çıkmaktadır. Bu oran %2 civarında olan Avrupa Birliği ve %1 civarında olan Türkiye GSYH’ya göre Ar-Ge harcaması oranının üstündedir. Firmanın 9 yıllık Ar-Ge çalışmaları neticesinde kazanılan gelir ise 2018 cirosunun yaklaşık %32 sini oluşturmaktadır. Türkiye’nin yetkin bilim kurulu olan TÜBİTAK tarafından desteklenen ve denetlenen; ülkenin ve firmanın teknoloji seviyesini ileriye taşıdığı 34 TEYDEB projesinde de paydaş olmuştur.2018 yılı içerisinde toplam 5 adet patent başvurusu yapılmıştır. Önceki yıllarda yapılan 13 başvuru ile birlikte toplam başvuru sayısı 2018 yılı itibari ile 18 e çıkartılmıştır. 18 patent başvurusundan bir tanesi EPO tarafından 2 tanesi TPE tarafından onaylanmış; 15 başvurunun süreçleri devam etmektedir.

Günümüzün olmazsa olmaz teknolojisi olan yazılımlar kapsamında 20’den fazla analiz ve tasarım yazılımı Ar-Ge’de kullanılmakta, Ar-Ge Yazılım Ekibi tarafından da geliştirilen 40’a yakın yazılım bulunmaktadır.Personele eğitim imkanları sağlamak Ar-Ge merkezimizin önceliklerinden biridir. Firma bünyesinde kendini akademik olarak geliştirmek isteyen personellere gereken tüm destekler sağlanmaktadır. Toplam Ar-Ge personelinin %22 sini Y.Lisans yapmış personel oluşturmaktadır. Doktora yapan personel sayısı ise %4 civarındadır, bu oran Ar-Ge Merkezleri arasında oldukça yüksek kabul edilmektedir. 2018 yılı toplam BEST Ar-Ge Merkezi personeli sayısı 72’dir.Ar-Ge’nin ülke çapında yayılmasını ve teorik olarak da ilerlemesi için üniversiteler ile işbirliğine ağırlık verilmektedir. 5 üniversite ile ortak araştırma yürüten Ar-Ge Merkezi; 2018 yılı içerisinde yeni başlatmış olduğu BESTTEZ isimli sanayi-üniversite işbirliğini de oluşturmuştur. BESTTEZ kapsamında üniversitelerimizden gelen Lisans, Y.Lisans ve Doktora tezlerini, tez hocalarımız ve personellerin gözetiminde öğrenci ile birlikte tamamlıyor. Tez aşamasında öğrenciler fabrika imkanlarından ücretsiz olarak yaralanabilmekte ve gerekli teçhizatlar ve bilgiler öğrencilere temin edilmektedir. Üniversiteler dışında TSE, IEC ve CIGRE gibi uluslararası komitelerde temsilcisi bulunan Ar-Ge Merkezi bir akademi gibi çalışmaktadır. Merkezde yapılan 42 yayının 3’te 1’i uluslararası mecralarda bulunmaktadır.Ar-Ge Merkezi; 2018 yılı itibarı ile Avrupa Birliği Projelerinde de ye almış bulunmakta. Horizon 2020 kapsamında, Ar-Ge merkezi olarak katılmış olduğu BIOTRAFO projesi tüm hızıyla ilerlemektedir. Bunun yanı sıra kabul alan ERA-NET projesi de 2019 yılında başlatılmak üzere kabul almıştır

images
YIRCALI, BAKÜ’DEKİ TÜRK DİASPORASI BULUŞMASINDA MODERATÖRLÜK YAPTI

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte dört bakan katıldı.

DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen "DTİK Bakü Buluşması", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın katılımları ile yapıldı.

Yurt dışında yaşayan Türkler ve Türkiye dostları üzerinden Türk diasporasını güçlendirmeyi hedefleyen Dünya Türk İş Konseyi'nin organize ettiği DTİK Bakü Buluşması Toplantısı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlendi.

Yurtdışındaki Türk iş dünyası ile kamu ve sivil toplum paydaşları arasında etkileşim, koordinasyon ve network oluşturmayı hedefleyen, ortak ekonomik güç ile Türkiye'nin lobi çalışmalarına katkı sağlama misyonu ile hareket eden DTİK'in Avrasya Bölge Komitesi, Avrasya Bölgesinin önde gelen iş insanlarını, profesyonelleri ve toplum nezdinde kabul görmüş isimlerini bir araya getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasının ardından Dünya Türk İş Konseyi Bakü Buluşması toplantısında Küresel Kamu Diplomasisinde Türk Diasporası oturumu, Dünya Türk İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Rona Yırcalı Moderatörlüğünde, Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Tiflis Büyükelçisi Ceren Yazgan ve Nur-Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık'ın da hazır bulunduğu toplantıyla gerçekleştirildi.
16.10.2019

images
TÜRK EĞİTİM VAKFI'NDAN KAYSERİ'YE ZİYARET

TEV Başkanı Rona Yırcalı “Kayseri’de sekiz bin eğitim bursu sağlandı.

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Türkiye genelinde gerçekleştirdiği şube ziyaretlerini Kayseri ziyareti ile tamamladı. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Kayseri Yürütme Kurulu Başkanı Akın Bayrak’ın ev sahipliğinde düzenlenen buluşmaya Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayserili bağışçılar ve bursiyerler katıldı. Kayseri’nin hayırsever kimliğiyle eğitime sunduğu katkılara değinen Rona Yırcalı, bu zamana kadar şehir özelinde sekiz bin eğitim bursu verildiğini açıkladı.


Rona Yırcalı: Kayseri’de hayır işlerinin büyük bir kısmı eğitime ayrılıyor

Kayseri'nin en önemli kimliklerinden birinin ‘hayırseverler şehri’ olduğunu hatırlatan Yırcalı, “Kayseri’nin neresine baksak; okul ve üniversitelerimizde hep bir hayırseverimizin ismini görüyoruz. Ayrıca, hayır işlerinin büyük bir kısmının eğitim kurumlarına ayrıldığını da biliyoruz. Bu örnek çalışmalar Türkiye’nin eğitim vakfı olarak bizleri de gururlandırıyor” dedi.

“Kayseri’de sekiz bin eğitim bursu sağlandı”

Türk Eğitim Vakfı’nın kurulduğu tarih olan 1967 yılından günümüze başarılı ve maddi imkânları yeterli olmayan gençlerimize 250 bin burs sağlandığını belirten Rona Yırcalı, Kayseri’deki bursiyer sayısı hakkında da bilgi vererek, “Bugüne kadar Kayseri ve çevre illerde yaklaşık 30 bin, Kayseri özelinde ise sekiz bin eğitim bursu sağlandı. Kayseri’de hâlihazırda eğitimine devam eden 300 civarında bursiyerimiz bulunuyor. Gençlerimize bu değerli katkıları sunan bağışçılarımıza şükranlarımı sunuyor, hayatını kaybeden bağışçılarımızı ise saygı ve rahmetle anıyorum” açıklamasında bulundu.

TEV’den anlamlı proje: Kazandığı Üniversiteyi Kaybetmesin

Etkinlikte ayrıca, TEV’in Ağustos ayında başlattığı “Kazandığı Üniversiteyi Kaybetmesin” kampanyasının detayları paylaşıldı. Kampanya filmini davetlilerle birlikte izleyen Rona Yırcalı, “Her yıl yaklaşık yedi bin öğrenciye burs veriyoruz ama hak ettikleri eğitimle parlaması gereken daha binlerce gencin desteğe ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Binlerce genç, barınma, yiyecek gibi en temek ihtiyaçlarını karşılayamadığı için belki de yıllarca hayalini kurduğu, gece gündüz çalışıp kazandığı üniversiteyi bırakmak zorunda kalıyor. Bunu her yıl bu aylarda gerçekleştirdiğimiz burs mülakatlarında da yakinen görüyoruz. İşte bu gençlerimize destek olmak üzere, Kazandığı Üniversiteyi Kaybetmesin isimli kampanyamızı başlattık. TEV ailesi olarak, evlatlarımız hikâyelerine, hayallerine kaldıkları yerden devam edebilsin istiyoruz. Daha nicesinin eğitim imkânına kavuşması için diye var gücümüzle çalışırken sizlerin de değerli desteklerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

7.10.2019


images
RONA YIRCALI : TÜM HALKIMIZI GELECEĞİN HUKUKÇULARINA DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUZ

TEV’ den Hukuk Öğrencileri için anlamlı Proje
Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) lisans düzeyinde hukuk eğitimi gören öğrencilere destek sağlamak amacıyla “Hukukçunun Eğitimi, Toplumun Geleceği” projesini hayata geçirdi. TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’nın katılımıyla düzenlenen toplantıda kamuoyuna tanıtılan proje kapsamında, her ilden en az bir hukuk öğrencisine burs desteği sunulması hedefleniyor. Hangi ilden bağışın gerçekleştiğinin hukukcununegitimi.com web sitesinden görülebildiği proje ile aynı zamanda, Türkiye’nin 81 ilinin geleceğin hukukçularının eğitimi için iyilikte yarışacağı öngörülüyor.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) hukuk öğrencilerinin umut dolu bir geleceğe adım atmalarına katkı sunmak için bir araya geldi. Lisans düzeyinde hukuk eğitimi gören öğrencilere destek sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Hukukçunun Eğitimi, Toplumun Geleceği” projesi, TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’nın katılımıyla düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı.

YIRCALI: TÜM HALKIMIZI GELECEĞİN HUKUKÇULARINA DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUZ

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türkiye Barolar Birliği ile ilk iş birliklerinin 2014 yılında Soma’da yaşanan maden faciasının ardından gerçekleştiğini, madencilerin çocuklarının eğitimine destek olmak amacıyla açılan TEV Soma Umut Fonu’nun en büyük destekçisinin TBB olduğunu vurguladı. Hukukçunun Eğitimi, Toplumun Geleceği projesinin de aydınlık bir gelecek için ilham kaynağı olacağına inandıklarını belirten Yırcalı, “Yarım asrı aşkın süredir çalışmalarını sürdüren iki köklü kurum olarak, ülkemizin geleceği için bir kez daha bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çağdaş Cumhuriyet hukukunu koruyacak, öğretecek ve geliştirecek iyi eğitimli hukukçuların desteklenmesine katkı sağlamak için iki kurum aracılığıyla başlatılan bu proje, toplumun her kesiminden bireysel ve kurumsal desteklere açıktır. O nedenle halkımızı da aynı ilham ve heyecanla bağış yapmaya davet ediyoruz. İlk etapta Türkiye’nin her ilinden eğitim desteğine ihtiyaç duyan en az bir hukuk öğrencisine katkı sunmayı hedefliyoruz. O nedenle az veya çok demeden yapılan tüm bağışlar geleceğin hukukçuları için çok büyük önem taşıyor” diye konuştu.

FEYZİOĞLU: ADALET, İYİ YETİŞMİŞ HUKUK UYGULAYICILARINA İHTİYAÇ DUYAR

Adaletin yalnızca çağdaş yasalara değil, iyi yetişmiş, nitelikli hukuk uygulayıcılarına da ihtiyaç duyduğunu vurgulayan TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Hukuk ve eğitim alanında yapılacak her iş birliğini, 80 milyon vatandaşımızın geleceğine yapılan katkı olarak görüyoruz. Bugün, bir insan hakkı olan eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak adına yaptıkları çalışmalar ve ulaştıkları sonuçlarla toplumumuzun geleceğine en büyük yatırımı yapan Türk Eğitim Vakfı ile önemli ve anlamlı bir projeyi sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Başlattığımız bu uzun soluklu bağış kampanyasına katılımın bir seferberlik ruhuyla en üst seviyeye ulaşması, gelecek vadeden hukuk fakültesi öğrencilerinin adalet sistemimize kazandırılmasına vesile olacaktır” açıklamasında bulundu.

19.10.2019

images
TEV’DEN SOMA'LI ÇOCUKLARA OKULA DÖNÜŞ ETKİNLİĞİ

Soma’da meydana gelen kazada hayatını kaybeden madencilerin çocuklarına burs vermek üzere TEV tarafından kurulan ‘Soma Umut Fonu’ndan destek alan öğrenciler ve aileleri, Balıkesir Çocuk Köyü’nde düzenlenen ‘Okula Dönüş Etkinliği’ne katıldı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan faciada hayatını kaybeden madencilerin çocuklarının eğitimlerine destek olmak amacıyla aynı yıl içerisinde Soma Umut Fonu’nu kuran Türk Eğitim Vakfı (TEV), her yıl olduğu gibi bu yıl da okula dönüş için gün sayan çocuklarla bir araya geldi. Balıkesir Çocuk Köyü’nde düzenlenen etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu. Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve Genel Müdürü Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Soma’dan gelen 100’e yakın öğrenci ve ailesi katıldı. Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Milletvekilleri Adil Çelik, Mutlu Aydemir, Belgin Uygur, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlter Kuş, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ile fon bağışçıları ve davetlilerin de hazır bulunduğu etkinlikle, Somalı çocuklar ve aileleri gün boyunca eğlendi ve yeni eğitim-öğretim yılına mutlu bir başlangıç yapacak olmanın heyecanını yaşadı.

'BU YIL 140 ÖĞRENCİ BURS ALACAK'

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“2014 yılında sizlerle tanışmamızın üzerinden beş yıl geçti. Bu sürede kiminiz liseye, kiminiz üniversiteye başladı. Başarılarınızı büyük bir gurur ve mutlulukla takip ediyoruz. Hayata karşı daha güçlü durmanızı sağlamak için yanınızda olmaya devam edeceğiz. Hepinize yeni eğitim yılında başarılar diliyorum, bizi ve ailelerinizi gururlandırmaya devam edeceğinizden hiç şüphemiz yok. Velilerin güçlü duruşu cesaret verici. Çocukların da aileleri gibi güçlü durabilmeleri için eğitimlerine destek olmayı sürdüreceğiz. Soma Umut Fonu’nun bağışçılarına, katkıları ve etkinlikte çocukları yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum. Bireysel ve kurumsal desteklerle fon beş yılda 5 milyon TL’nin üzerine çıktı. 112 kurum ve iki bini aşkın bireysel destekçi fona katkı sunuyor. Bu sayede 2019-2020 eğitim öğretim yılında 140 öğrenciye burs desteği sağlanacak.

6.10.2019
images
Türk Eğitim Vakfı 52. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladı Rona Yırcalı “Köklü tarihimizde 52 yılı geride bıraktık, en yüksek bağışçı adedine ulaştık.”

Başarılı ve maddi imkanı kısıtlı gençlere eğitim desteği veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 52. Kuruluş yıl dönümünü gala yemeğiyle kutladı. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Koç, ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe TEV’in hibe ve vasiyet bağışçıları ile bursiyerleri katıldı.

Bu anlamlı kutlamaya Türk sinemasının duayen isimlerinden Türkan Şoray’ın da katılması davetlilere unutulmaz anlar yaşattı.

Türk Eğitim Vakfı, Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde,. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Koç ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ev sahipliğinde 52. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Vizyoner iş insanı merhum Vehbi Koç önderliğinde 205 hayırsever tarafından başarılı ve maddi olanakları kısıtlı gençlerin eğitimini desteklemek amacıyla 1967’de kurulan Türk Eğitim Vakfı’nın düzenlediği gala yemeğine hibe ve vasiyet bağışçısı ile bursiyerler katıldı.

Rona Yırcalı: “Köklü tarihimizde 52 yılı geride bıraktık, en yüksek bağışçı adedine ulaştık”

Gala yemeğin de konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “ Köklü tarihimizde tam 52 yılı geride bıraktık. 250 bine yaklaşan burs sayımız ve siz değerli bağışçılarımızla TEV, bugün Türkiye’nin Eğitim Vakfı’dır. 2018 yılında vizyonumuz çerçevesinde hedeflerimize ulaşmak için azami güçle çalıştık. Gerek iletişimi gerek ayırdığımız kaynakları bakımından etkin çalışılan, Vakıf tarihine geçecek başarılara imza attığımız bir yıl oldu. 80 hibe ve vasiyet bağışçısıyla tarihimizin en yüksek bağışçı adedine ulaştık. Türk Eğitim Vakfı olarak, geçmişte olduğu gibi, gelecekte de öncü rolümüzü devam ettirebilmek için çağa damgasını vuran trendleri yakından takip edeceğiz. Heyecan ve gurur duyuyoruz. 52.yaşımıza girerken bizlere büyük güç ve destek veren değerli mütevellilerimize, yönetimimize sayıları bini aşan siz değerli bağışçılarımıza ve başarılarıyla göğsümüzü kabartan bursiyerlerimize Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına teşekkür eder, desteklerinizi esirgememenizi dilerim’’ dedi.

Türk Sinemasının duayen ismi Türkan Şoray

Bu anlamlı kutlamaya katılan Türkan Şoray, Türk Eğitim Vakfı’nın 52. Kuruluş yıldönümünde bulunmaktan kıvanç duyduğunu belirterek “Türkiye’nin bir çok müessesinde emeği olan saygı ve sevgiyle andığımız merhum Vehbi Koç’un girişimiyle kurulan TEV, Atatürk ilkelerine bağlı, özgür düşünceyi, aklı ve bilgiyi esas alan görüşleri ile ülkenin yetişmesine katkı vermiş ve vermeye devam ediyor. Eğitim ülkemizin en önemli sorunlarından biri. Bu sorunun anahtarı çağdaş eğitim. Ben de bu bilinçle 1973 yılında Hisarüstü’nde bir ilkokul yaptırmıştım ve bunun manevi huzurunu ve duygularını taşıyorum. Türk Eğitim Vakfı’nın bana gösterdiği bu teveccühten gerçekten çok mutluluk duydum. Bundan sonra kabul ederlerse vakfın gönüllü üyesi olmak istiyorum. Birlikte keyifli ve nice Seneler” diyerek bağışçı ve bursiyerlerin gönlünde bir kere daha taht kurdu.

Tev.org.tr – 08.05.2019

images
Rona Yırcalı “Bize düşen görev yatırım yapmak”

Yırcalı Holding yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. İzmir’in Tire ilçesinde BALYEM yem üretim tesisini kuran Yırcalı Holding yaklaşık 150 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdi. 350 kişiye istihdam sağlayacak olan tesis günde 2 bin ton ayda 60 bin tonluk kapasiteye kadar yem üretimi gerçekleştirecek.

BALYEM Tire Yem Üretim Tesisi yapılan açılışla faaliyete geçti. Açılışa Yırcalı ailesinin yanı sıra Tire protokolü de katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende BALYEM Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yırcalı fabrika hakkında bilgi verdi.
Fabrikanın yaklaşık 150 milyon TL’lik bir yatırımla yapıldığını ifade eden Sinan Yırcalı, “Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde 2018 yılının başında başladığımız bu yatırım Türkiye’de ekonominin zor zamanlarında gerçekleştirdiğimiz bir yatırım. Kapasitemizi 2 katına artırmış oluyoruz. Bu tesisimizin kapasitesi Balıkesir tesisimizin kapasitesinden biraz büyüktür. 30 bin metrekare OSB alanı içerisinde yaklaşık 22 bin metrekare kapalı alan, depolama alanıyla beraber bir tesis. Türkiye’nin hakikaten son teknolojilerinin kullanıldığı, üretim kalitesi açısından, ürünü giriş noktasından hammadde noktasından alıp üretim bantları boyunca kontrolünü optimizasyonu yapıp sevk aşamasına kadar kontrol altında tutabileceğimiz bir sisteme sahip. Hiçbir manuel girişe izin vermeyen otomasyon sistemi mevcut. Çelik yapı kullanıldı. 55 adet hammadde silosu, bir o kadar da mamul silosu taşıtıyoruz. Dolayısıyla bunları desteklemek adına hem binayı hafifletmek hem de simsin dayanıklılığı artırmak adına çelik konstrüksiyon kullanılıyor. Bizim açımızdan her zaman İzmir bölgesi, Küçük Menderes Havzası yem tüketimi açısından önemli bir yer. Buradan sevkiyatını gerçekleştirdiğimiz müşterilerimize de daha yakın olma imkanı sağlayacak bize. Yatırım miktarı sabit yatırım olarak baktığınızda 100 milyon TL’yi geçiyor. Yaklaşık 100-110 milyon TL. Bunun üzerine de işletme sermayesi olarak geldiğinizde bugünkü hesaplara göre yaklaşık 150 milyon TL bir işletme sermayesi kullanılacak” dedi.Balyem A.Ş Onursal Başkanı Rona Yırcalı :


Konuşmasına Yırcalı ailesinin Balıkesir’e geliş sürecini anlatarak başlayan Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve BALYEM Onursal Başkanı Rona Yırcalı, yine ailesinin iş dünyasına giriş hikayesini anlattı. Yırcalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz hem Türkiye’nin hem de dünyanın çeşitli yerlerinde iş yapmamıza rağmen Balıkesir’den ayrılmış bu bölgeden ayrılmamış bir aileyiz. Bunun ailemiz için bir özellik olduğunu belirtmek istiyorum. Bugün Tire’de de biz dostlar arasındayız. BALYEM’in 50 seneyi geçen bir yem geçmişi var. BALYEM ilk defa halka açık bir şirkettir. Bunu biz aile şirketi olarak da yapabilirdik. Ama bizim büyüklerimiz o zamanın şartlarında halkla beraber geniş tabanlı olarak bu işlerin yapılmasını uygun olacağını düşündüler.”

“2019’da da sıkıntılar devam etti”


2019 yılına kötü başladıklarını açıklayan Yırcalı, “Bugün Türkiye’nin büyükşehirlerine ve Anadolu'nun çeşitli yerlerindeki illerine, ilçelerine, kasabalarına direkt olarak tesis ediyoruz. 2018 yılını zorluklarla geçirdik. Ağustos ayında olan karışıklık ve yüzde 33’lük devalüasyon olması ve diğer gelişmeler devam etti. 2019 yılında bu sıkıntılar devam ederken 31 Mart yerel seçimleri oldu. 2018 yılı zor geçti derken 2019 yılının da inşallah aratacağını düşünmeye başladık. Bundan sonraki zamanların bizi idare edenlerin alacakları kararların tatbiki neticesinde bizlerin çalışmasına istikamet verecektir” diye konuştu.

“Hükümet AR-GE’ye önem veriyor”


Hükümetin AR-GE konusunda önemli yatırımları olduğuna değinen Yırcalı, “Burası önemli bir tesis. Hasan Sakarya tesis hakkında bilgiler verdi. Bu sektörde AR-GE konusunda gerekli önemler verilmiyor. Hükümet politikası olarak AR-GE’ye çok önemli teşvikler verildiğini ve bunun neticesinde de AR-GE’ye yapılan yatırımların yükseldiğini biliyoruz. Dolayısıyla hükümet tarafından konulmuş çok iyi bir politikadır. Biz de bundan faydalandık” dedi.

“Bize düşen yatırımları arttırmak”
Yırcalı sözlerini şöyle devam ettirdi: “Bize düşen görev yatırım yapmaktır. Daha çok insan çalıştırmak. Ekonomik sorunların panzehri yatırımdır. Yatırım olursa üretim artacak, tüketim artacak. Üretim artınca enflasyon artacak. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız da söylüyor. Bize düşen görev böyle tesisleri daha da çoğaltmak.”
26.04.2019

images
RONA YIRCALI TÜRK EĞİTİM VAKFI BAŞKANLIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ

TEV – Türk Eğitim Vakfı 2019 yılının ilk Mütevelli Heyet toplantısını yaptı.

3 senelik yeni dönem için TEV – Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığına Rona Yırcalı yeniden seçildi.

Gene aynı dönem için Ömer Koç yeniden Mütevelli Heyet Başkanlığına getirildi.

Rona Yırcalı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüteceği yeni yönetimde, Başkan Yardımcılığına Adnan Adil İğnebekçili, üyeliklere Ahmet Murat Kaynar, Neslihan Türkan İyigün, Prof.Dr.Bahattin Bahadır Erdem, Sezai Emin Taşkent ve Bengi Mısırlıoğlu seçilirken, Mütevelli Heyet
Başkan Yardımcılığına da Av. Zuhal Dönmezer Çakıroğlu seçilmiştir.

Bilindiği gibi TEV – Türk Eğitim Vakfı, ülkemizin en önemli ve köklü vakıflarından biridir. Başarılı, fakat desteye ihtiyaç duyan gençlerin yurtiçi ve yurtdışı eğitimini sağladığı için lise, üniversite, lisans üstü ve doktora seviyesinde karşılıksız burs vermektedir.

Her sene Türkiye’nin her köşesinden binlerce çocuğa eğitim imkanı sağlayan TEV, 1967 yılında rahmetli Vehbi Koç’un başkanlığında kurulmuş ve kurucuları arasında Nejat Eczacıbaşı, Aydın Bolak, A. Sırrı Yırcalı, Prof.Dr. İhsan Doğramacı, Sakıp Sabancı ve Şarık Tara gibi tanınmış isimler bulunmaktadır. Türk Eğitim Vakfı o tarihten bu yana çalışmalarını aralıksız genişleterek devam ettirmektedir.

Kurulduğu günden bu yana 250.000’in üzerinde öğrenciye karşılıksız burs veren TEV, Balıkesir’li yaklaşık 10.000 civarında öğrenciye de karşılıksız burs imkanı sağlamıştır.

Politikam.com- 23.03.2019

images
ONUR ÖDÜLÜ RONA YIRCALI’NIN

Bu yıl, ilk kez verilen "Anadolu'nun Duayen İş İnsanı Onur Ödülü"ne Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı layık görüldü.

Türk Ekonomi Bankası ve Ekonomist Dergisi iş birliğinde, bu yıl 15. si düzenlenen “Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması”nın ödül töreni İstanbul Shangri-La Bosphorus Otel'de gerçekleşti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de katıldığı, TEB – Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici ve Ekonomist Dergisi Yayın Direktörü Rauf Ateş’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene, tanınmış iş adamları, gazetelerin ekonomi müdürleri, köşe yazarları ve çok sayıda davetli de hazır bulundu.

Politikam.com- 9.03.2019


images
Rona Yırcalı’dan Rektör Prof.Dr.İlter Kuş’a ziyaret

Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. İlter Kuş’u makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Rona Yırcalı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’a görevinde başarılar diledi. Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş da ziyareti nedeniyle konuğuna teşekkür etti.
11.03.2019

images
TEV SAFİYE AYLA’YI ANDI..

TEV SAFİYE AYLA’YI ANDI..
Yaşamını müziğe, tüm mal varlığını ise eğitime vakfeden Safiye Ayla Targan, 21. ölüm yıl dönümünde Türk Eğitim Vakfı ( TEV ) tarafından özel etkinliklerle anılmaya devam ediyor. Bu etkinlikler kapsamında önceki akşam TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Anadolu Yakası Şube Yürütme Kurulu Başkanı Seda Ekincioğlu Oral ev sahipliğinde Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde “Safiye Ayla Anma Konseri” düzenlendi.

Türk Eğitim Vakfı eğitimlerine destek verdiği bursiyerlerinin çok yönlü gelişimini desteklerken, kıymetli bağışçılarının adlarını yaşatmak adına anlamlı projelere imza atmaya devam ediyor. Vakfın ilk bağışçılarından Safiye Ayla, ölüm yıl dönümü olan 14 Ocak tarihinden itibaren TEV tarafından bir dizi etkinlikle anılıyor. “Safiye Ayla’yı Anma Etkinlikleri Haftası’’ kapsamında Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi Salonu’nda gerçekleştirilen konserde Safiye Ayla’nın unutulmaz şarkıları Müzik Dostları Topluluğu ve TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Esra İçöz tarafından seslendirildi. Anma gecesinde, Türkan Derya’nın yönettiği, Safiye Ayla'nın 90 yıllık yaşamından alınan bir kesitle; kendisinin hayırsever, eğitim neferi yönünü ve zorluklarla dolu yaşamını nasıl bir başarı hikayesine dönüştürdüğünü anlatan “Muganniye Safiye” adlı mini belgeselin gösterimi de yapıldı. Konsere TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, TEV Anadolu Yakası Şube Başkanı Seda Ekincioğlu Oral ev sahipliği yaptı.

“Safiye Ayla’nın bağışıyla verilen toplam burs sayısı 1692 oldu.’’

Anma gecesinde konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Safiye Ayla’nın yalnız öz yaşam öyküsüyle değil verdiği burslarla da birçok gence yol gösterdiğini söyleyerek konuşmasına başladı. Yırcalı, ‘’Safiye Ayla Hanımın 1968’de yaptığı vasiyetine istinaden vefatının ardından 2000 yılından bugüne verilen toplam burs sayısı 1692 oldu. Öğrencilerimiz Türkiye’nin çeşitli illerindeki 58 üniversitede eğitim gördüler. Bu sene bizlerin yanı sıra tüm Türkiye’nin de kendisini daha yakından tanımasını arzu ettik. O’nu yeni nesillere tanıtmak ve adını yaşatmak arzusuyla bu özel projeye imza atmanın heyecanı içindeyiz. İlk olarak hanımefendinin 21. ölüm yıl dönümü olan 14 Ocak gününde bursiyerlerimiz ve vakıf yönetimimizle birlikte kabri başında anma töreni gerçekleştirdik. Kendisinin 90 yıllık yaşamından aldığımız bir kesiti hayatı boyunca biriktirdiği gazete kupürlerinden faydalanarak meydana getiren bir belgesel hazırladık. Sıraselviler’de bir zamanlar sanatçının yaşadığı ve TEV’e bağışladığı apartmanında 90 yıllık yaşamından kesit sunulan özel bir sergi hazırladık. Etkinliklerimizin son ayağını bugün muhteşem bir konserle Anadolu Yakası’nın bu güzide ilçesi olan Kadıköy’de gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz‘’ dedi.


Kültür ve sanatı halkın buluşma mekanları haline getiren Kadıköy Belediyesi’nin müziğe gönül vermişlerle oluşturulan Müzik Dostları Topluluğu Korosu, Safiye Ayla şarkılarıyla muhteşem bir konsere imza attı. Konsere yoğun ilgi gösteren Kadıköylüler şarkılar eşliğinde, Safiye Ayla’nın yaşamına yakından tanıklık ederek unutulmaz bir gece yaşadı.

Türk Müziği’nde bir devri temsil eden Safiye Ayla Targan’ın adı sağladığı burslarla yaşatılmaya devam ediliyor.

2.03.2019

images
RONA YIRCALI LÜBNAN’LI BAKANLARI AĞIRLADI

Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı, Lübnan’da yeni hükümetin göreve başlamasını tebrik ederek yeni atanan Bakanlara görevlerinde başarılar diledi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Lübnan İş Konseyinin faaliyetleri hakkında bilgi veren Rona Yırcalı, iş konseyinin ICC Lebanon ile ortak faaliyetleri kapsamında iki ülkenin ticaret ve yatırımlarını çeşitlendirmek ve üçüncü ülkelerde işbirliği yapmak konusunda Beyrut ve İstanbul’da düzenlenen etkinliklerden söz etti.

Rona Yırcalı Lübnan’ın istikrarına yüksek düzeyde önem verdiklerini ve ülkede yeni hükümetin kurulmasıyla daha çok Türk firmasının Lübnan’da yatırım yapmakla ve inşaat ve enerji projelerinde yer almakla ilgileneceğini belirtti. Konuşmasında yakın zamanda Türk firmalarından oluşan bir konsorsiyomun bir baraj projesine başlayacağını da sözlerine ekledi.
Rona Yırcalı, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) uygulanması durumunda Lübnan’da yatırım yapan daha fazla Türk şirketi olacağını ve bunun için STA’nın Lübnan Parlamentosu tarafından onaylanmasının beklendiğini belirtti. Bu çerçevede, Lübnan’da Türkiye’den ithal edilen, bisküvi, çikolata ve deterjana konulmuş olan ithalat yasağının kaldırılmasını umduklarını da ifade etti. Türkiye ve Lübnan arasında Ortak Ekonomik Komisyon’un en son 2009’da gerçekleştiğini hatırlatan Yırcalı, komisyonun canlandırılması ve daha sık toplantı yapılması gerektiğini belirterek bir sonraki toplantının 2019 yılının ikinci çeyreğinde düzenlenmesini önerdi.

Rona Yırcalı konuşmasına şu şekilde devam etti:
‘Türkiye-Lübnan ekonomik ortaklığını değerli buluyorum ve bu ortaklığın güçlendikçe, sadece ülkelerimize fayda sağlamakla kalmayacağına, aynı zamanda daha geniş ölçekte önemli, olumlu etkiye sahip olacağına inanıyorum. Bu ortaklık bugün her zamankinden daha önemli. Bu ivmeyi korumalı ve ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştirmek için yeni araçlar ve fırsatlar aramalıyız.’
Ayrıca iki ülkenin ticaretini çeşitlendirmek adına, inşaat ve enerji sektörlerinin yanı sıra, gıda üretimi, lojistik ve turizm gibi sektörlere de yoğunlaşılması gerektiği vurgulandı. Özellikle turizm alanında iki ülkede de katma değeri yüksek turizmin teşvik edilmesi yönünde çalışmalar yapılmasında görüş birliğine varıldı.

Toplantının sonunda, Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı, Lübnan’lı Bakanlara plaket takdim ederek ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Habertürk.com- 21.02.2019

images
Türk Eğitim Vakfı’ndan Geleceğin Lideri 57 Üstün Başarı Bursu

Basın toplantısına, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Üyeleri, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, TEV Bağışçıları ve burs almaya hak kazanan başarılı gençler katıldı.

52 yıldır Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), geleceğin liderleri olarak görülen üstün başarılı öğrencilerin desteklenmesi amacıyla 2007 yılında hayata geçirdiği Üstün Başarı Burs Fonu’ndan 2018-2019 eğitim yılında faydalanacak isimleri kamuoyuna tanıttı. 28 ilden toplam 57 öğrenci, TEV Üstün Başarı Bursu’nu almaya hak kazandı. Böylelikle halen bu burstan yararlanan genç sayısı 192’ye yükseldi.

Basın toplantısında konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı; “Yurt içinde 250.000’e yaklaşan burs sayımız, Milli Eğitimin hizmetine sunduğumuz eğitim kurumları, uluslararası kuruluşlar ve üniversiteler tarafından vakfımıza sağlanan önemli işbirlikleri, yurt dışı burslarımız, mezunlarımızın iş, akademi ve sosyal hayatta her sene katlanarak artan gurur verici başarıları, yüksek lisans ve doktora programlarımız başarılı çalışmalarımızın göstergesidir. Üstün başarı bursu projemizi hayata geçireli tam 12 sene oldu ve bugüne kadar toplam 646 gencimiz vakfımızdan bu bursu almaya hak kazandı. Yeni bursiyerlerimiz ülkemizin 28 farklı ilinden gelerek ailemize katıldılar. İşte bu çeşitlilik, Vakfımızın Türkiye’nin vakfı olduğunun en güzel göstergesidir. Türk Eğitim Vakfı’nın amacı, sıradan olmayan gençlerin iyi yetiştirilmelerini sağlamaktır. Onların yeterli sayıda olmaları ve hak ettikleri liderlik noktalarına gelmeleri sonucu, ülkemizin geleceği güvence altına alınmış olacaktır. Ne kadar çok kaliteli insan yetiştirebilirsek, memlekete o nispette hizmet etmiş olacağız. Burs almaya hak kazanan arkadaşlarımızı kutluyor, nice başarılarını duymayı heyecanla bekliyoruz” dedi.

14.02.2019

images
TEV GÖNÜLLÜLERİ BALIKESİR’DE KAHVALTIDA BULUŞTU

TEV - Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi Yürütme Kurulu ve Gönüllülerinin geleneksel hale getirdikleri kahvaltı buluşması geniş bir katılım ile gerçekleştirildi.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’nın ev sahipliği yaptığı kahvaltıya, Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, TEV Genel Müdür Yardımcısı Şenol Özdemir, TEV Bağışçılarla İlişkiler Yöneticisi Servet Dalay, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, siyasi parti il başkan ve yöneticileri ile bursiyerler ve bağışçılar katıldı.

TEV Balıkesir Şube Başkanı Jale Bayraktar’ın protokolü takdimi ile başlayan kahvaltıda konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı:

“Bizim Türk Eğitim Vakfımız yarım asırlık bir kurumdur. 1967 yılında kuruldu ve 52 yaşındayız. 1967 yılında rahmetli Vehbi Koç tarafından Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde o bölgeleri temsil eden illerde kanaat önderleri bir araya getirildi. Türkiye’nin her kesiminde 51 kişi bir araya getirilerek bu vakıf kurulmuş. Vakfın kurucuları arasında rahmetli pederim Sırrı Yırcalı beyde bulunuyor. Bugün bende Türk Eğitim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı vazifesini yürütme şansına ermiş bulunuyorum. Yarım asrı geçen bu kuruluşumuzda 250 bin civarında burs vermiş bulunmaktayız. Yarım asırda çeyrek milyonluk burs adedine ulaşmış bulunmaktayız" dedi.

Programın son bölümünde Balıkesir il genelinde Türk Eğitim Vakfı üzerinden en çok çiçek göndererek bağış yapan 10 firmaya onur sertifikaları dağıtıldı. Protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen sertifika dağıtım töreninde BASAİD, Yerce Fotoğrafçılık, Esen Balıbek, Erhan Ortaköylü, Rona Yırcalı gibi isimler sertifikalarını protokol üyelerinin elinden aldı.
GAZETE EXPRES- 15.01.2019

images
RONA YIRCALI, ENERJİ BAKANI FATİH DÖNMEZ’İ AĞIRLADI..

Balıkesir'e resmi açılış ve ziyaretler kapsamında gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ve dünyanın trafo üzerine en büyük fabrikası BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş yi ziyaret etti. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan BEST'e gelen Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i BEST Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve yöneticiler karşıladı. Bakan Dönmez BEST fabrikasında üretim yapılan üniteleri inceledikten sonra Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sırrı Yırcalı'dan fabrika hakkında bilgi aldı.


BEST'te işçiler ile biraraya gelen Bakan Dönmez işçilere hitaben konuşma yaptı. Bakan Dönmez, "Burada üretilen ürünlerin yarısından çoğu yurt dışına ihraç ediliyor. Kalite her yerde pazar bulur. Ama kaliteyi üretebilmek için kaliteli insan kaynağına ihtiyacımız var. Yoksa bu binalar, teçhisat ve metal tek başına bir iş yapmıyor. Buna aklınızı, alın terinizi, akıl akıtıyorsunuz bunlar ortaya çıkıyor. İşçisinden, mühendisine kutluyor ve alkışlıyorum" dedi.


Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez fabrika işçileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Bakan Dönmez fabrika çıkışı Rona Yırcalı, Sırrı ve Sinan Yırcalı ile birlikte basına fotoğraf verdiler.
5.11.2018

images
RONA YIRCALI TEV AÇILIŞI İÇİN TEKİRDAĞ’LILAR İLE BULUŞTU

Tekirdağ’da düzenlenen açılış törenine TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili, TEV Yönetim Kurulu Üyesi Bengü Balkır Mısırlıoğlu, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, TEV Tekirdağ Şube Yürütme Kurulu Başkanı Güneş Akpınar, Tekirdağ Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Osman Şimşek, Süleymanpaşa Belediye Başkanı M. Ekrem Eşkinat’ın yanı sıra Trakyalı bağışçılar ve bursiyerler katıldı.

Eğitime desteği yaygınlaştırma hedefiyle saha çalışmalarına ve ziyaretlerinde devam eden Türk Eğitim Vakfı 13. Şubesini Trakya Bölgesi’nde hayata geçirdi. Bursa’dan Adana’ya, İzmir’den Trabzon’a, Denizli’den Kayseri’ye kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinde 12 şubesi bulunan Türk Eğitim Vakfı, yeni şubesini Tekirdağ’da açtı. Tekirdağ DES Otel’de düzenlenen açılış töreninde TEV’in bursiyerleri, Trakyalı bağışçılar ile üst düzey bürokratlar, iş ve sanayi dünyasının önemli isimleri bir araya geldi.

“Tekirdağ ve çevre illerde bugüne kadar 14.000 eğitim bursu desteği sağlandı”

Açılışta konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “Tüm ülkeye yayılan, ülkemizin eğitim vakfı olarak evlatlarımız için hep daha fazlasını yapma gayretinde olduk. Ve bugün, 51. kuruluş yılımızda 13. Şubemizi Tekirdağ’da hayata geçirmenin gururu içindeyiz. TEV’in başarı hanesinde bugün Türk Milli Eğitiminin hizmetine sunduğu 30’a yakın eğitim tesisi, 3 kız öğrenci yurdu ve sağladığı 250.000 eğitim bursu bulunmaktadır. Bu sayıları hep daha ileri taşımak niyetindeyiz’’ dedi.

Trakya Bölgesi’nin gerek ekonomik gerekse sosyal ve kültürel yapısıyla artan etkisinin TEV’in stratejik planında çok önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Yırcalı, “Trakya bölgesi geneli ile Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’ye uzanan geniş bir hizmet yelpazesinde vakfımız varlığını sürdürecektir. Bir ülkenin sahip olduğu en önemli sermaye, geleceğini şekillendirecek olan gençlerin bilgi ve yetenekleridir. Bu bilinçle 51 yıldır verdiğimiz hizmeti desteklerinizle Tekirdağ’da beraberce daha ileriye taşıyacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.
02.11.2018

images
AFRİKA PAZARINA BEST DAMGASI

Türkiye-Afrika II. Ekonomi ve İş Forumu Gerçekleşti

Rona Yırcalı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile beraber Afrika’lı iş adamlarını ağırladı

Bir Yırcalı Holding kuruluşu olan BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş’ nin de sponsoru olduğu, Ticaret Bakanlığının ev sahipliğinde ve DEİK’in organizasyonunda düzenlenen Türkiye-Afrika II. Ekonomi ve İş Forumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Afrika ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi stratejisi kapsamında Afrika'daki siyasi liderler ve üst düzey karar vericiler ile önemli portföy yöneticileri ve iş insanlarının bir araya geldiği foruma 30’un üzerinde Afrika ülkesinden 3.000 civarında iş adamı katılım gösterdi.

BEST A.Ş açısından hedef bölge konumunda olan Afrika kıtasıyla ilgili organizasyon da; gerek transformatör gerekse enerji taahhüdü alanındaki standımız katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşırken, tanıtım ve referans çalışmalarımız, bir çok alanda bilgi ve tecrübelerimiz ziyaretçiler ile paylaşılmıştır.

Gün boyu süren panellerde katılımcılar Afrika’daki başarı hikayeleri konusunda konuşmalar yaparken, şirketimiz BEST - Betaş Elektrik Taahhüt ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Serdar Ünsal’da bir sunum gerçekleştirmiştir. Bu sunumda şirketimiz tarafından tamamlanan ve planlanan yatırım ve projeler hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuştur.

Forumda, Tarım, Gıda, Makine-Teçhizat, Elektrik-Elektronik ve İnşaat-Taahhüt sektörleri gibi bir çok alanda büyük kitleler birbiriyle fikir alışverişinde bulunup mevcut ticaret hacimlerinin artırılmasına yönelik yol haritaları oluşturmaya çalışmışlardır. Özellikle Devlet delegasyonları ve özel şirketler arasında Afrika’da hayata geçirilecek projeler konusunda özel toplantılar organize edilmiş ve oluşabilecek özel sektör yatırımlarının önünün açılması için çalışmalar icra edilmiştir.

Şirketimiz standı, T.C Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM – Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı İsmail Gülle, Afrika Ülkeleri Bakan ve Bakanlık yetkilileri ile Afrikalı iş adamları tarafından ziyarette bulunulup, başarımızın devamı konusunda iyi dileklerini iletmişlerdir.
HABER TÜRK- 18.10.2018

images
RONA YIRCALI MİLLİ EĞİTİM BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

TEV – Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u makamında ziyaret ederek, vakıf çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Rona Yırcalı’nın başkanlığında yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gerçekleşen ziyarette Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a vakıf çalışmaları hakkında sunumda bulanan Yırcalı, Türk Eğitim Vakfı’nın şimdiye kadar gerçekleştirdiği çalışmaları ile önümüzdeki dönem gerçekleştireceği etkinlik ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Bakanlık makamında yaklaşık bir saati aşkın süreyle gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TEV’in şimdiye dek gerçekleştirdiği çalışmaları hakkında teşekkürlerini ifade ederken, bundan böyle gerçekleşecek çalışmaları hakkında da başarı dileklerini dile getirdi.
08.10.2018

images
BAŞKAN RONA YIRCALI “TEV TEMELLERİ ATIYOR”

Ümraniye Belediyesinin katkılarıyla Türk Eğitim Vakfı tarafından Mehmet Akif Mahallesinde yaptırılacak olan TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin temel atma töreni gerçekleşti.

Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı konuşmasında Türk Eğitim Vakfı faaliyetlerinden bahsetti ve Bağışçı Merhum Uğuz Tarık Demirağ’a rahmet dileyerek Ümraniye Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür etti

Ümraniye eğitimde gerçekleştirdiği büyük gelişimi yeni okullarla devam ettiriyor. Bu kapsamda, ilçeye Türk Eğitim Vakfı tarafından ve belediyenin destekleriyle kazandırılacak olan; 32 derslik, 1 çok amaçlı salon, 1’er temel mekanik, elektrik ve bilgisayar atölyesi, 1 demiryolu elektrik-elektronik ölçme laboratuvarı, 1 teknik çizim atölyesi, 1’er adet resim ve müzik dersliği ile 1’er adet kimya ve biyoloji laboratuvarını içeren TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin temel atma töreni gerçekleşti. Törene Başkan Hasan Can’ın yanı sıra; AK Parti Erzincan Milletvekili Serkan Bayram, Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Bağışçı Merhum Uğuz Tarık Demirağ’ın Kardeşi Suna Eralp, Ümraniye İlçe Millî Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcıları, Ümraniye İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, mahalle başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

images
BEST’ten Türk Şebekesine En Büyük Trafo

Uluslarası testlerden geçti

TEİAŞ’ın satın alacağı en büyük trafo Hollanda Test Merkezindeki sınavından başarıyla geçti.

TEİAŞ’ın satın alacağı en yüksek güç ve gerilime sahip trafo ihalesi bir Yırcalı Holding kuruluşu olan BEST Trafo tarafından kazanılmıştı. Toplam ihalenin kapsamı olan 3 adet 450MVA-400kV ototrafo 25 Mayıs tarihinde Hollanda Kema Laboratuarlar’ında yapılan kısa devre dayanıklılık testini başarıyla geçti.

Ağırlığı 300 tonu geçiyor

İstanbul’un elektrik tüketimi yoğun olan trafo merkezlerine yerleştirecek olan trafolar hakkında açıklama yapan BEST Trafo Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı “Yerli üretimde yarım asrı geçen şirketimiz 2018 yılına yeni bir ürün gamı ile giriş yaptı. Türkiye’nin en büyük kurumlarından biri olan TEİAŞ ile Türkiye’nin elektrik şebeke altyapısını güçlendirme vizyonumuzla ortaklaşa geliştirdiğimiz bir trafo ortaya koyduk.”

Her bir trafonun çalışma ağırlığının 300 tonu geçtiğini belirten Rona Yırcalı, şöyle konuştu: “Ülkemizde gün geçtikçe artan elektrik enerjisi gereksinimini ve enerjiyi en fazla ihtiyaç duyulan yerlere iletme taleplerini karşılamak akıllı yaklaşımları ve güçlü bir teknolojik altyapıyı gerektiriyor. Yarım asırdan uzun zamandır ürettiğimiz trafolar 60’tan fazla ülkede büyük miktarlarda enerjinin iletimini güvenli bir şekilde sağlamada önemli bir rol oynuyor.”

Dünya’nın en büyük fırın trafosu

Ürünlerinin üçte ikisini ihrac eden BEST Trafo’nun aynı zamanda sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi kuran firması olduğunu kaydeden Rona Yırcalı “Türk mühendisliği ve üretim kabiliyetini kullanarak Dünya’nın lider trafo üreticileri arasına girdik. Dünya’nın en büyük fırın trafosu bir Türk demir çelik firması için Balıkesir’de üretildi. Hem ithal edilecek ürünleri Türkiye!de geliştirip üretmekle hem de ihracatımızı artırarak 2023 hedeflerimize katıkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi.

05.06.2018

images
TEV İFTARDA BULUŞTU…

Türk Eğitim Vakfı’nın Balıkesir Asya Termal Hotel’de gerçekleşen iftarında bağışçılar, gönüllüler ve bursiyelerler bir araya geldi.

Geniş bir katılımla gerçekleşen iftar yemeğine Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prf. Dr.Kerim Özdemir, Balıkesir Barosu Başkan Av.Erol Kayabay, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Eğinlioğlu, Balıkesir Müftüsü Ramazan Topcan, siyasi partilerin il başkanları da hazır bulundu.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı iftar sonunda vakfın çalışmaları hakkında bilgi verirken yüksek katılımla gerçekleşen iftar yemeğinin katılımcılarına teşekkür etti.
28.05.2018
images
TEV BAŞKANI RONA YIRCALI : “GELECEĞİN ADI UMUT OLSUN”

TEV - Türk Eğitim Vakfı’nın 51. kuruluş yıl dönümünde “51. Yıl Umut Gala Yemeği” düzenlendi. Gala yemeğine, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Mütevelliler Heyeti Başkanı Ömer Koç ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, TEV Mütevelliler Heyeti üyeleri, hibe ve vasiyet bağışçıları ile bursiyerler katıldı.

Galada konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, ‘51 yılı geride bırakan vakfımızın bugün ulaştığı nokta, ülkesine, gençlerine, değerlerine sahip çıkmanın ve çok çalışmanın örnek bir yansımasıdır. Sizlerin desteğiyle TEV bugün Türkiye’nin Eğitim Vakfı’dır. TEV’in başarı hanesinde bugün baktığımızda burslarımızdan kuruluş yılımızda 119 öğrenci yararlanmışken, günümüze kadar verdiğimiz burs sayımız 250 bine yaklaşmıştır.

50. yılımızda büyük bir eğitim seferberliğiyle sürdürdüğümüz faaliyetlerimizi ‘Umut’ teması altında birleştirdik. TEV Ailesi olarak ülke sathında yürüttüğümüz ‘’Geleceğin Adı Umut Olsun’’ projemizle kitlelerin TEV’e kaynak aktarması yolunda bir dizi iletişim etkinlikleri gerçekleştirdik.

Mezun bursiyer veri tabanımızı kuvvetlendirmek, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımını arttırmak ve mezunlarımızla olan bağımızı kuvvetlendirmek hedefiyle Mezun Bursiyerlerle İletişim Birimimiz hizmet vermeye başladı.

Böyle bir motivasyonla başlangıç yaptığımız ikinci 50 yılımızda hedeflerimiz doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz’ dedi.
Gala yemeği, müzisyen Fatih Erkoç’un konseriyle sona erdi. TEV ailesi, usta sanatçının unutulmaz şarkılarıyla keyifli dakikalar yaşadı.
04.05.2018

images
İşçisinden Yırcalı’ya anlamlı hediye “BEST BİZE IŞIK SAÇIYOR”

Türk Metal, Rona Yırcalı’ya üzerinde dua’ların yer aldığı “Diriliş Cevşen-i Ayetli Osmanlı Zırh Biblo” hediye etti
BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş’nin Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasında gerçekleştirilen, Genel Müdür Dursun Özman, Türk İş Balıkesir İl Temsilcisi ve aynı zamanda Türk Metal Sendikası Balıkesir şubesi Başkanı Nedim Veske,Şube Mali Sekreteri Serkan Uzun, Şube Sekreteri Fatih Uzan, İşyeri Baş Temsilcileri İbrahim Mercan, Aydın Kuru ve Ahmet İşgüden ile çalışanların hazır bulunduğu törende, Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’ya üzerinde dua’ların yer aldığı “Diriliş Cevşen-i Ayetli Osmanlı Zırh Biblo” takdim edildi.

Düzenlenen törende, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın selamlarını Rona Yırcalı’ya ileten, Şube Başkanı Nedim Veske, “Şehrimizin özel sektör dalında tek sendika örgütlü kuruluşu olan ve 41 yıldır birlik ve beraberlik içerisinde faaliyet gösterdiğimiz, emeğin, alın terinin, göz nuru’nun yüce değerini unutmayan BEST A.Ş’nin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz. Bir ülkede üreten ne kadar değerli ise o üretimi sağlayan, işyerleri açanlar da bizim için o kadar değerlidir.

Türk Metal Sendikası Balıkesir Şubesi olarak, bu katkılarından dolayı Sayın Rona Yırcalı’nın şahsında Yırcalı Holding’e teşekkür ediyoruz. Biz, BEST A.Ş de değerli işverenimizle uygarca, diyalog ve anlayış içinde ilişkilerimize devam ediyoruz. Bizim amacımız, insana sevgi, emeğe saygı duyan bir anlayış içerisinde bu ilişkilerin devamından yanadır. Biz, üretmekten, kazandırmaktan ve kazanmaktan yanayız. Bunu BEST’te görüyor ve yaşıyoruz. Bundan sonra da bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Daha çok kazanmak için daha çok üretecek ve daha çok kazandıracağız” dedi.

Tören, hediye takdiminin ardından günün anısına hatıra fotoğraflarının çekimiyle sona erdi.
26.03.2018

images
RONA YIRCALI BURSA’DA TEV İLE BULUŞTU

50'nci yaşını kutlayan Türk Eğitim Vakfı (TEV)'nın 8'inci durağı Bursa oldu. TEV yöneticileri Bursalı kursiyerler ve hayırseverlerle biraraya geldi.

Bursa Valisi İzzetin Küçük ile Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay ziyaret edildi.

50'inci yıl çalışmalarından dolayı kuruluş günü olan 4 Mayıs'tan bu yana Ankara'dan başlayarak tüm şubelerini ziyaret eden TEV'in 8'inci durağı olan Bursa'da konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı 50 yıllık zaman zarfında 250 bin Türk gencine burs verdiklerini söyledi. Yırcalı, "Türk Eğitim Vakfı yarım asırdır eğitime, gence, Türkiye'ye dolayısıyla Türkiye'nin geleceğine çalışan bir vakıftır. Biz bu kuruluşu son derece önemsiyoruz çünkü burada olan herkes Türkiye'nin geleceğini eğitimli ellerde olmasını, eğitimli gençlerle yoluna devam etmesini ve bizden sonra gelecek olan nesillere iyi bir şekilde bırakılmasını ana fikir olduğu görüşündedir. Bursa konumu dolayısıyla bizim için önemli bir yer. Batı'nın önemli bir şehri olması, tarım, ekonomi, turizm bakımından olduğu gibi eğitim bakımından da sosyal hayata karşı görüşleri bakımından da bilhassa manevi bakımdan Osmanlı'dan bu tarafa gelen önemli bir merkez. Bursa'daki şubemizi 1982 yılında kurduk ve bu 35 yıllık zaman zarfında, Bursa ve civarına 35 bin burs verildi. Bugünde 200'e yakın gencimiz Bursa'nın çeşitli eğitim kurumlarında eğitim görmektedir. Türkiye'de toplam 12 tane şubemiz var. 50'inci yıl çalışmalarımızdan dolayı kuruluş günümüz olan 4 Mayıs'tan bu yana Ankara'dan başlamak üzere tüm şubelerimizi ziyaret ediyoruz" ifadelerinde bulundu.
26.03.2018

images
TEV BAŞKANI RONA YIRCALI ADANA’DA

TEV - Türk Eğitim Vakfı, 50. yıl faaliyetleri kapsamında düzenlediği “50.Yıl Umut Ziyaretleri” nin 7. Adana’da gerçekleştirdi.

1967’den bu yana başarılı ve maddi olanakları kısıtlı gençlerin eğitimlerini destekleyen Türk Eğitim Vakfı, hizmetini yaygınlaştırma hedefiyle saha ziyaretlerine devam ediyor.

‘50. Yıl Şube Umut Ziyaretleri’ başlığı altında düzenlenen etkinliklerin yedinci adresi Adana oldu. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, Adana Şube Yürütme Kurulu Başkanı Ayşegül Gökçe, TEV bursiyerleri ve Adana’lı bağışçılar ile eğitim dostu iş ve sanayi dünyasının önemli isimleri Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mehmet Tümay, Adana Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Kibar ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaret etti.

7.02.2018

images
YIRCALI DEİK ORTADOĞU VE KÖRFEZ BÖLGESİ KOORDİNATÖR BAŞKANLIĞI’NA YENİDEN SEÇİLDİ.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu İcra ve Yönetim Kurulu Üyeliğini yürüten Rona Yırcalı, 13 ülkeyi kapsayan Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri Bölgesi Koordinatör Başkanlığına yeniden seçildi.

Bölge İran, Irak, Suriye, Ürdün, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Lübnan, Kuveyt, Oman, Yemen gibi Türkiye, bölge ve dünya siyaseti için olduğu kadar ekonomik gelişmeler içinde son derece önemli ülkelerden meydana gelmektedir. Bilhassa son siyasi ve ekonomik gelişmeler bölgenin önemini daha da arttırmıştır.

Önümüzdeki haftalarda bu bölgedeki ülkelere bakanlar ve kamu görevlileriyle ziyaretler planlanmaktadır.

Yırcalı, ayrıca Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanlığına da tekrar seçilmiş bulunmaktadır.
26.01.2018

images
ÜNLÜ MARATONCU İSMAİL AKÇAY’DAN RONA YIRCALI’YA ZİYARET…

İsmail Akçay kimdir :

Milli maratoncu İsmail Akçay, jandarma astsubay iken gönül verdiği atletizmdeki yeteneklerini kısa sürede geliştirdi. Ordu Milli Takımı’nda yıllarca başarıdan başarıya koşan İsmail Akçay, Türkiye’yi olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında da temsil etti.

1964 yılında Türkiye Maraton birinciliğini elde etti. 1972 yılına kadar bu başarısını sürdürdü.

Bu başarılar karşısında L’Equipe gazetesi, Akçay’ı “Dünyanın en iyi 10 maratoncusu” arasında göstermiş. Avrupa’da ilk üç atletten biri olmuş. Yine dünyaca ünlü spor dergisi World Sports, düzenlediği “Şeref Listesi” nin 6. sırasına onu koymuş. Milliyet gazetesinin, her yıl yaptığı “Yılın Sporcusu” anketinde de İsmail Akçay 1968 yılında Türkiye’de “Yılın Sporcusu” seçilmiş.

1968 yılında Las Vegas Dünya Maratonu Şampiyonası’nı, “42 kilometreyi koştuktan sonra 7 kilo verdi. Amerika’nın Lasvegas şehrinde yapılan maraton yarışını baştan sona önde götüren İsmail AKÇAY finiş yerinin yanlış gösterilmesi ile kesin birinci geleceği yarışı ikinci olarak bitirdi.
İsmail Akçay, 1968 yılında Milliyet Spor Ödülleri atletizm dalında “Yılın Sporcusu” ödülünü aldı.

Tam 181 defa Milli formayı giymiş olan İsmail Akçay, 1975 yılında aktif koşuculuğu bıraktıktan sonra antrenörlük yaptı. Veli Ballı, Mehmet Yurdadön ve Mehmet Terzi gibi atletleri yetiştirdi.

İsmail Akçay, 1966–1975 arası dokuz yıl maraton koşarak toplam 8 Türkiye Maraton şampiyonluğu, 2 kez Dünya Maraton ikinciliği, 2 kez Dünya Ordulararası Maraton ikinciliği, 2 kez Akdeniz Oyunları ikinciliği, 7 kez Uluslararası maratonlarda birincilik ve bir1 kez olimpiyat dördüncülüğü elde etti. 9 yıl boyunca toplam 160.000 km koşan İsmail Akçay, 2000 yılında Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “ Yüz Yılın Atleti “ olarak onurlandırıldı ve ülkemizin de en başarılı Maratoncusu olarak Türk Spor Tarihine geçti. En iyi derecesi Olimpiyatlarda 4. olduğu yarışta elde ettiği 2.13.40’dır.

Atletizmde Başarıları :
1964 yılında Türkiye Maraton birinciliğini elde etti.1972 ye kadar bu başarısını sürdürdü.
1966 – Saraybosna’da yapılan Balkan Oyunları’nda maraton birincisi oldu.
1967 – Tunus’da Akdeniz Oyunları’nda ikinci oldu
1967 – İstanbul’da Balkan Şampiyonası’nda maratonda birinci oldu
1968 – Las Vegas’ta, Las Vegas Maratonu’nda ikinci oldu
1968 – Meksika’daki 1968 Yaz Olimpiyatlarında Maratonda dördüncü oldu.
1968 – Japonya’da Fukuoka Maratonu’nda dördüncü oldu.
1969 – Las Vegas’ta, Las Vegas Maratonu’nda ikinci oldu
1969 – Balkan Oyunları Sofya maratonu üçüncüsü
1971 – Balkan Oyunları Zagreb maratonu birincisi
1971 – Akdeniz Oyunları İzmir maratonu ikincisi
1972 – Balkan Oyunları İzmir maratonu üçüncüsü
1973 – Balkan Oyunları Atina maratonu birincisi.
17.01.2018

images
YIRCALI’YA TEMA ZİYARETİ

TEMA Yöneticileri 25. Yıl Anısına Vakfın Kurucu Üyesi Rona Yırcalı’ya plaket takdim ettiler.

TEMA – Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı Balıkesir İl Yönetim Kurulu Başkanı Korhan H. Yakut, Başkan Yardımcısı Nuri Bal ve İlçelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Şeref Yaman, vakfın kurucularından ve aynı zamanda mütevelli heyeti üyesi Rona Yırcalı’yı 25. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde ziyaret edip, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç imzalı günün anısına düzenlenen plaketi takdim ettiler.

Bilindiği gibi, yaşanabilir bir gelecek için gönüllüleri ve destekçileriyle birlikte çalışan Tema Vakfı bu yıl 25. Kuruluş yılını yaşıyor.
TEMA Vakfı kurulduğu günden bu yana sürdürülebilir yaşam ilkesi ile çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Bu ilkeden hareketle yaşam tercihlerimizin doğaya olan etkilerini anlayan, erozyon ve çevre sorunlarına karşı duyarlı, doğa ile güçlü bağlar kuran nesiller yetiştirmek için yıllardır doğa eğitimleri veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile Türkiye’nin 81 ilinde, okul öncesinden, liseye kadar eğitim sisteminin her basamağı için geliştirilen doğa eğitim programları ve farkındalık çalışmaları ile bugüne kadar 3 milyon çocuğumuza ulaşma imkanı sağlanmıştır.

19.10.2017

images
YIRCALI 10. DÜNYA ODALAR FEDERASYONU KONGRESİNE KATILDI.

WCF – Dünya Odalar Federasyonu Şeref Başkanı Rona Yırcalı, Avustralya’nın Sidney şehrinde gerçekleştirilen 10. Dünya Odalar Federasyonu kongresine katıldı.

120’den fazla ülkeden 1400’e yakın delegenin katıldığı ve 3 gün süren kongrede gerek konuşmalarda gerekse oturumlarda ekonomik gündemdeki konular ele alındı.

Bunların arasında dünyada Kobi’lerin müşterek konuları olan pazarlara ulaşım, finansman, teknoloji eksikliği gibi konulara öncelik verildi.
Sürdürülebilir kalkınmada bölgesel gelir farklılıkları, çevre, işsizlik (bilhassa genç nüfus işsizliği) nin bütün katılan ülkelerin genel sorunu olduğuna dikkat çekildi.

Bunun yanında odaların üyeleri için yapacağı çalışmaların belli bir standarda getirilmesi için alınacak önlemler teşhis edildi.
Kongrede gerçekleşen özel oturumlarda dünyanın çeşitli yerlerindeki göçmen hareketlerinin ülkelerin ekonomisi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ele alındı.

WCF kongresinin Avustralya kıtasında ilk defa yapılmasından dolayı Asya Pasifik ülkelerindeki ekonomik gelişmelerine öncelik verilen toplantıda bilhassa bölge insanının ekonomik ve sosyal farklılıklarının giderilmesi için odalar tarafından yapılacak çalışmalarda ele alındı.

Ayrıca, 37 ülkeden 60 Oda’nın katıldığı proje yarışmasının jüri başkanlığını Rona Yırcalı yaptı. Kongrenin son gecesinde gerçekleştirilen ödül törenine de başkanlık yapan Yırcalı, gerçekleştirdiği kapanış konuşmasının ardından finale kalan projelere ödüllerini eliyle takdim etti.

4.10.2017

images
TEV BAŞKANI YIRCALI BODRUM'DA

Türk Eğitim Vakfı’nın 12. şubesi vakfın ünlü ve en değerli bağışçılarından, sanat güneşi Zeki Müren’in bir dönem yaşadığı Bodrum’da açıldı.

TEV’in 12. şubesi olan Bodrum, Bodrum Halk Eğitim Merkezi binasının yanında kurdele kesim töreni ile hizmete başladı. Kurdele kesiminin ardından TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Bodrum Şube Yürütme Kurulu Başkanı Ece Yeşilpınar ev sahipliğinde Bodrum Marina Yatch Club’ta gerçekleşen açılış kokteyline Türk Eğitim Vakfı bağışçıları, yöneticileri ve çok sayıda eğitim dostlarının yanı sıra Bodrum Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocadon katıldı.

images
TEV BAŞKANI YIRCALI TRABZON’DA

“50. Yıl Umut Ziyaretleri Devam Ediyor”

Yırcalı, Trabzon Valisi, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanını ziyaret etti.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) eğitime desteği yaygınlaştırma hedefiyle saha ziyaretlerine devam ediyor. ‘50.Yıl Şube Umut Ziyaretleri’ başlığı altında düzenlenen saha ziyaretlerinin İzmir, Antalya ve Eskişehir’den sonra dördüncü durağı Trabzon oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube yetkilileri, bağışcılar ve bursiyerlerle bir araya geldi.

Yırcalı; Trabzonlu bağışçılar ile gurur duyuyoruz diyerek, 50 yıldır Türkiye’nin dört bir yanından başarılı ve maddi imkanı yetersiz gençlere, bağışçıların katkılarıyla destek verdiklerini hatırlattı.

“50.yılımızda yeni bir dönem açıyoruz”

Yırcalı, bugüne kadar 250 bin gence burs verildiğini, yurtdışında ise 2.000 gencin desteklendiğini ve 3 ü kız yurdu olmak üzere 30 kuruluşun eğitime kazandırıldığını belirtti.

TEV’in 50. yaşını bir mihenk alarak eğitime desteğin yaygınlaşacağı yeni bir dönem açtıklarını da söyleyen Yırcalı, “50. yılımızı kutlarken, yaptığımız işin ciddiyet ve sorumluluğunun farkında olarak, daha çok kişinin kalbine dokunmayı ve eğitim için daha çok insanımızın seferber olmasını sağlamayı hedefliyoruz. İşte bu nedenle, 50. yıl çalışmalarımızda saha ziyaretlerini planımızın merkezine koyduk. Bugüne kadar tüm Türkiye’den bize bağışlarıyla destek veren güzel insanlarımızı, şehirde TEV bursu ile öğrenim gören gençlerimizi, bu gençlerimizin iyi birer birey olarak yetişmesine katkıda bulunan akademik kurumlarımızı, yerel ve idari yöneticilerimizi ziyaret ediyoruz. TEV’in misyonunu onlara anlatma, verdikleri hizmet için teşekkür etme ve en önemlisi de gelecekte daha çok bir arada çalışmak için azmimizi, isteğimizi belirtme fırsatı buluyoruz” şeklinde konuştu.
12.07.2017

images
YIRCALI, ÇİN ODALAR TOPLANTISINDA AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPTI.

Pekin’deki toplantıya 500 oda ve kuruluş katıldı

Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Şeref Başkanı Rona Yırcalı, Çin Oda’larının toplantısında açılış konuşmasını yaptı.

500 uluslararası oda ve kuruluşun katıldığı toplantıda odaların dünyadaki ekonomik ve teknik gelişmeler ışığında görevleri ele alındı.

Toplantılar sırasında Rona Yırcalı, Çin Odalar Birliği Başkanı ve yetkilileri ile birebir resmi görüşmelerde bulundu.

Yapılan resmi görüşmelerde Yeni İpek Yolu uluslararası girişimi ele alındı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Cumhurbaşkanımızın da katılarak konuşma yaptığı uluslararası toplantıda ele alınan bu konunun, WCF ve Çin Oda’ları tarafından nasıl destekleneceği detaylı olarak incelendi.

14.06.2017

images
TEV BAŞKANI YIRCALI ATA’NIN HUZURUNDA

TEV - Türk Eğitim Vakfı 50. Yıl etkinlikleri kapsamında 'Ata'ya Umut Ziyareti' gerçekleştirdi.

TEV'in kuruluş günü dolayısıyla düzenlenen ziyarete Türkiye'nin farklı bölgelerinden TEV bağışçıları, gönüllüleri, çalışanları ve bursiyerlerinden 1000'i aşkın kişi katıldı.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Koç’un imzaladığı Anıtkabir defterindeki ortak mesajda "Türk Eğitim Vakfı olarak, zât-ı âlinizin Cumhuriyetimizin ilk yıllarında başlattığı milli eğitim seferberliğini bir vazife kabul ederek, yarım asırdır aynı ruh ve azimle faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bu yoldaki gücümüzü ve kararlılığımızı daima ışığımız olan, 'Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.' sözünüzden almaktayız" denildi.
"Cumhuriyeti emanet ettiğiniz gençliğimizin temsilcileri olan bursiyerlerimizle birlikte huzurunuzdayız."

Rona Yırcalı ve Ömer Koç Anıtkabir Özel Defterine şu mesajı yazdı: "Türk Eğitim Vakfı olarak, kuruluşumuzun 50'nci yılında kurucularımız, yöneticilerimiz, bağışçılarımız ve Cumhuriyeti emanet ettiğiniz gençliğimizin temsilcileri olan bursiyerlerimizle birlikte huzurunuzdayız. Türk Eğitim Vakfı olarak, zât-ı âlinizin Cumhuriyetimizin ilk yıllarında başlattığı milli eğitim seferberliğini bir vazife kabul ederek, yarım asırdır aynı ruh ve azimle faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bu yoldaki gücümüzü ve kararlılığımızı daima ışığımız olan, 'Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.' sözünüzden almaktayız. Türk Eğitim Vakfı olarak, demokratik, laik ve müreffeh Türkiye'yi kuracak; fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetişmesi için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğimize ve emanetinize sonsuza dek bağlı kalacağımıza huzurunuzda söz veriyoruz."
"Gençlerimizin eğitim fırsatlarına erişimi ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi konusunda hepimizin sorumluluğu günden güne artmaktadır."

Türkiye'nin dört bir yanından gelen bağışçıları, bursiyerleri ve gönüllüleri ile Ata'nın huzuruna çıkarak kutladığını vurgulayan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV'in yarım asırdır eğitim yolunda umut saçarak yoluna devam ettiğini belirtti.
Türk Eğitim Vakfı'nın 50. yıl itibari ile verdiği burs sayılarının 230 bini aştığını ifade eden Rona Yırcalı, burs desteklerinin yanısıra Türk Eğitim Vakfı çatısı altında üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü TEVİTÖL, TEV'in hizmete açtığı 3 kız öğrenci yurdu ve milli eğitimin hizmetine sunulan eğitim kurumları ile birlikte devam eden desteklerinin arttırılması hedefinin altını çizdi.
Konuşmasının devamında, 50 nci yılın 'umut' teması altında kutlandığını belirten Yırcalı, "50. yaşımız kapsamında sürdüreceğimiz faaliyetler umudumuzu yücelterek tüm ülkede eğitim seferberliği başlatacak. İletişim faaliyetlerimize büyük ehemmiyet verip; bağışlarımızı artırmayı, bireysel bağışçılığı geliştirmeyi ve yeni bağış kanalları yaratmayı hedefliyoruz." dedi.
09.05.2017

images
2016 İHRACAT ONUR ÖDÜLÜ BEST’İN

BEST’in ödülü Genel Müdür Dursun Özman’a takdim edildi

TET - Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği “2016 yılı İhracat Başarı Ödülleri” sahiplerini buldu. Yırcalı Holding kuruluşu olan BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş, Elektrik Üretim ve Dağıtım Ekipmanları kategorisinde en çok ihracat yapan kuruluşlar arasında “Onur Ödülü” ne layık görüldü.

TİM - Türkiye İhracatçılar Meclisi çatısı altında faaliyet gösteren Birlik’in ödül töreni geçtiğimiz günlerde Ortaköy Four Seasons Hotel’de gerçekleştirildi. BEST’in ödülü, düzenlenen törende Genel Müdür Dursun Özman’a takdim edildi. Aynı kategoride General Electric (GE) ve Siemens de ödül aldı.

Genel Müdür Dursun Özman yaptığı açıklamada “50. Yılımızda İstanbul 3. Havalimanı, Avrasya Tüneli, Marmaray gibi yerli mega-projelerine katkıda bulunduk. Bunun yanında rekabetçi ve teknolojik altyapımız sayesinde iki rekora imza attık: Dünyanın en büyük şönt reaktörünü ve fırın trafosunu Balıkesir’de Türk mühendisliği ve Türk işgücüyle ürettik. Bütün bu projeler ihracattaki payımızı artırdı.” şeklinde konuştu.

Elektrik – Elektronik sektörünün ihracatı 10,2 milyar dolar

Ödül töreninde sektör temsilcilerine teşekkürlerini sunan TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu “2016 yılında 10,2 milyar dolar olarak gerçekleşen Elektrik Elektronik Sektör ihracatı Türkiye ihracatında yüzde 7’nin üzerinde pay alıyor. Sektör, Türkiye’nin 2023 hedefine önemli katkı sağlıyor. İhracatta Atılım Yılı ilan edilen 2017 yılının ülkemiz adına önemli gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olmasını hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Daha sonra söz alan TİM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi “Atılım Yılı ilan ettiğimiz 2017 yılında ihracatta sıçrama yapacağımız bir döneme gireceğiz. İnşallah, bu sıçrama sadece ihracatımızla da sınırlı kalmayacak. 2017 aynı zamanda Türkiye’nin önünün açılacağı ve her alanda büyük bir atılım gerçekleştireceği bir yıl olacak. Güven ve istikrar piyasalara hakim olacak. Üretim, istihdam ve yatırımlar yeniden canlanacak” şeklinde konuştu.

14.04.2017

images
TÜRK METAL SENDİKASI GENEL BAŞKANI’NDAN RONA YIRCALI’YA PLAKET..

BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş nin Rona Yırcalı Başkanlığında gerçekleştirilen 51. Olağan Genel Kurul toplantısına katılan Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, Şube Sekreteri Fatih Uzan ve Şube Mali Sekreteri Serkan Uzun genel Kurul toplantısının sonunda, sendikaya ve sendikalı işçilere katkılarından dolayı Türk Metal Sendikası Genel Başkan Pevrul Kavlak’ın teşekkür plaketini Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’ya günün anısına takdim etti..

27 Mart 2017

images
BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EDİP UĞUR’DAN BEST’E ZİYARET..

Ziyarette, BSO Başkanı İsmail Uğur ile Karesi Belediyesi Başkan Yardımcısı Yasin Sagay’da hazır bulundu..

Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette ekonomik gelişmeler, milli istihdam seferberliği ve Organize Sanayi Bölgesinin sorunları görüşüldü.

Ziyaretin sonunda Başkan Edip Uğur çalışan işçileri ziyaret edip, sohbet imkânı bulurken, günün anısına hatıra fotoğraf çekimi de gerçekleştirildi.

02.03.2017

images
RONA YIRCALI BALIKESİR TEV ŞUBESİNİ ZİYARET ETTİ..


Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi’nin yeni hizmet binasını ziyaret eden TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’yı Şube Müdürü Jale Bayraktar, Yürütme Kurulu Üyeleri ile Kadın Kolları üyeleri ağırladı.
TEV’in kuruluşunun 50. Yıl etkinlikleri hakkında gönüllülere bilgi veren Yırcalı, bundan sonra gerçekleşecek etkinlikler ile ilgili olarak yapılacak çalışmalar hakkında bilgi sundu.
01.03.2017

images
YIRCALI BAKANLARA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Beş seneden beri aralıksız yapılan bu forumlara üç ülkenin ekonomi bakanları katılmakta ve ülkeler arasındaki ekonomik konular görüşüldüğü gibi o ülkelerde yatırım yapan kuruluşların sıkıntıları da ele alınmaktadır.

Yırcalı’nın açılış konuşmasıyla başlayan ve üç ülkeden 500 civarında iş adamının katıldığı toplantıya, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. FARUK ÖZLÜ ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Sayın Şahin MUSTAFAYEV ve Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Sayın Giorgi GAKHARIA katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın bölgede istikrar eksenlerini inşa etmek için yoğun çaba sarf ettiğini belirtti. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında tesis edilen ekonomik ve ticari ilişkilerin, üçlü iş birliği için bir temel oluşturduğunu belirten Yırcalı, bir önceki İş Forumunda üçlü ticaret hacminin 20 milyar ABD Doları seviyelerine ulaşması gerektiğinin hedeflendiğini vurgulayarak, "Henüz bu hedefin çok uzağındayız. Son üç yılda üçlü ticaret hacmimiz 14 milyar ABD Doları civarında. Üç ülkenin iş dünyaları temsilcileri olarak bizlerin sorumluluğu ise, belirlenen hedefe ulaşmak ve ticaret hacmini büyütmek" dedi. Ekonomik ve ticari ilişkilerde bölgesel iş birliğini artırmaya yönelik konuların ele alındığını belirten Yırcalı, proje finansman modelleri, taşımacılık ve ulaştırma alanlarında üç ülke iş dünyalarının potansiyel ortaklıklarının araştırılacağını söyledi.

Sabahki açılıştan sonra ülke ekonomileri üzerinde takdimler yapıldı ve sektörel oturumlar ile çalışmalara devam edildi.
Milliyet Gazetesi- 23.02.2017

images
YIRCALI LÜBNAN BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

DEİK Heyetine Başkanlık etti

DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı, Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri Koordinatörü, Lübnan İş Konseyi Başkanı olarak Lübnan’ı ziyaret etti.

Lübnan’a giden DEİK – Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Heyetinin Başkanı olarak yapılan ziyaret ve temaslarda, Yırcalı 15 Temmuz ve sonrası gelişmeler; ile Türkiye ekonomisi üzerine bilgi verdi. Türk – Lübnan ekonomik ilişkilerinin bugün ki durumu gözden geçirilerek daha da geliştirilmesi için alınacak tedbirler müzakere edildi.

Diğer taraftan iki ülkenin üçüncü ülkelerdeki müşterek olarak yapacakları ticari ve sanayi faaliyetleri de gözden geçirildi.

Heyet, Lübnan Başbakanı Saad Al Hariri tarafından kabul edildi. Başbakan Hariri müşterek çalışmaları desteklediğini ifade etti. Bölgedeki ve dünyadaki siyasi gelişmeler hakkındaki görüşlerini aktardı.

Ayrıca, Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Selami ve Lübnan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Wajih Bizri ile de görüşülerek bölge ve ülke ekonomisi değerlendirildi.

Bunun yanında, Türkiye-Lübnan İş Konseyi toplantısında ekonomik konuların geliştirilmesi için gereken girişimler müzakere edildi.

Türkiye’nin Lübnan Büyükelçisi Çağatay Erciyes’de toplantılara katıldı..

13.12.2016

images
YIRCALI “FİLİSTİN ŞİRKETLERİ EKONOMİK GÜÇLE DESTEKLENMELİ”

Türkiye – Filistin İş ve Yatırım Forumu DEİK’in ev sahipliğinde yapıldı ve anlaşma imzalandı..

DEİK – Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri İş Konseyleri Koordinatör Başkanı, DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı’nın ev sahipliğinde “Türkiye – Filistin İş ve Yatırım Forumu” İstanbul’da gerçekleştirildi.

Rona Yırcalı’nın Başkanlığında gerçekleştirilen forumda Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Filistin İş Forumu Başkanı Ali Zaghmout ve Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim’de hazır bulundu.

Filistin direnişi ekonomik güçle desteklenmeli

Forumda konuşan Rona Yırcalı, Filistin halkına her türlü destek verdiklerini ve buna devam edeceklerini anlatarak “Filistin direnişinin ekonomik güç ile desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. dedi.

Türkiye’nin hemen her sektörde Filistin’e ihracat yaptığını da aktaran Yırcalı, ekonomik faaliyetlerin gelişmesi için enerji sorunlarının çözülmesi gerektiğini hatırlatarak, Türkiye’nin Filistin’de OSB kurulması içinde çalıştığını da ifade etti ve önümüzdeki yıldan itibaren daha önemli adımlar atacağımızın umudu içerisindeyiz, dedi.

Forumun ardından DEİK ile Filistin İş Adamları Federasyonu arasında gerçekleştirilen “Türkiye-Filistin İş Konseyi Karşı Kanat Anlaşması” Rona Yırcalı tarafından imzalandı.

Forum, çeşitli oturumlar ve ikili görüşmelerin ardından sona erdi.

images
YIRCALI, DTİK AVRUPA GİRİŞİMCİLERİ İLE TOPLANTI YAPTI

DEİK ve DTİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı, DTİK (Dünya Türk İş Konseyi) nin Zürih’te yapılan Avrupa Girişimcileri toplantısına katıldı.

Dünya’daki Türk İşadamlarının organizasyonu olan DTİK’in 6 bölgesinden biri olan Avrupa bölgesinin toplantısı geniş bir katılımla Zürih’te gerçekleştirildi.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan yaklaşık 6 milyon Türk’ün il ve ülke temsilcilerinin katıldığı toplantı yurt dışında yaşayan Türklerin ve Türk girişimcilerin konularını ele aldı.

Ekonomi Bakan Yardımcısı da katıldı

Zürih’teki toplantıya Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in başkanlığında Ekonomi Bakanlığı heyeti de hazır bulundu.

Toplantıda ayrıca, 15 Temmuz darbe girişimi ve onu takip eden günlerdeki gelişmeler hakkında işadamlarına bilgi verildi.

10.10.2016

images
RONA YIRCALI (TEV) - TÜRK EĞİTİM VAKFI’NIN BAŞKANI

TEV – Türk Eğitim Vakfı 2016 yılının ilk Mütevelli Heyet toplantısını yaptı.
3 senelik yeni dönem için TEV – Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığına Rona Yırcalı seçildi.
Gene aynı dönem için Ömer Koç Mütevelli Heyet Başkanlığına getirildi.

Rona Yırcalı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüteceği yeni yönetimde, Başkan Yardımcılığına Adnan Adil İğnebekçili, Muhasip üyeliğe Dilek Mutuş, üyeliklere Ali Kibar, Prof.Dr.Bahattin Bahadır Erdem, Sezai Emin Taşkent ve Bengi Balkır Mısırlıoğlu seçilirken, Mütevelli Heyet Başkan Yardımcılığına da Av. Zuhal Dönmezer Çakıroğlu seçilmiştir.

Bilindiği gibi TEV – Türk Eğitim Vakfı, ülkemizin en önemli ve köklü vakıflarından biridir. Başarılı, fakat desteye ihtiyaç duyan gençlerin yurtiçi ve yurtdışı eğitimini sağladığı için lise, üniversite, lisans üstü ve doktora seviyesinde karşılıksız burs vermektedir.
Her sene Türkiye’nin her köşesinden binlerce çocuğa eğitim imkanı sağlayan TEV, 1967 yılında rahmetli Vehbi Koç’un başkanlığında kurulmuş ve kurucuları arasında Nejat Eczacıbaşı, Aydın Bolak, A.Sırrı Yırcalı, Prof.Dr. İhsan Doğramacı, Sakıp Sabancı ve Şarık Tara gibi tanınmış isimler bulunmaktadır. Türk Eğitim Vakfı o tarihten bu yana çalışmalarını genişleterek devam ettirmektedir.
Kurulduğu günden bu yana 250.000’in üzerinde öğrenciye karşılıksız burs veren TEV, Balıkesir’li yaklaşık 10.000 civarında öğrenciye de karşılıksız burs imkanı sağlamıştır.
Vakfın Balıkesir’de dahil olmak üzere 11 şubesi bulunmaktadır.
22.03.2016

images
YIRCALI İPEK YOLU TOPLANTISINDA KONUŞTU

WCF – Dünya Odalar Federasyonu Şeref Başkanı Rona Yırcalı, Hong Kong’ta yapılan Uluslar arası İpek Yolu Oda’sının toplantısında açılış konuşması yaptı.

Çin ve Hong Kong Odalarının davetlisi olarak Hong Kong’daki toplantıya katılan Yırcalı, konuşmasında “2000 yıl önceki İpek Yolu’ndan bahsederek, Çin’den başlayan İpek Yolu’nun Türkiye’de bittiğine ve buradan da deniz yoluyla Avrupa’ya bağlandığına işaret ederek, ülkemizin bu projedeki önemini dile” getirdi.

Bu proje ve toplantıya 42 ülke temsilcisi katılırken, ülkelerin odalar birlikleri başta olmak üzere 80 nin üzerinde kuruluş hazır bulundu.
2016 yılında yapılacak olan 2 nci toplantı sırasında katılan ülke sayısının 100’e ulaşması bekleniyor.

Proje, Asya Pasifik, Asya, Ortadoğu, Körfez ülkeleri ile Rusya’nın yanında Türkiye gibi Akdeniz ve Avrupa ülkelerini de kapsayarak, Afrika ülkelerine kadar uzanması bekleniyor.

Programa dahil olan ülkelerin kara, demir ve deniz yolları ile gümrük konularının standardizasyonu çok önem taşıyor. Milyarlarca insanın refahını ve küresel ekonominin gelişmesini hedefleyen bu projenin, ülkemiz için de son derece önemli olduğu ayrıca belirtiliyor.

11.01.2016

images
YIRCALI DEİK YÖNETİM VE İCRA KURULUNA TEKRAR SEÇİLDİ

Gerçekleşen Genel Kurul’da Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş Genel Kurula Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ve Ekonomi Eski Bakanı, Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi katıldı. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan konuşma yaptı.

Ekonomi Eski Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Başkanlığında yapılan Genel Kurul’da Yönetim Kurulu üyeleri için seçim yapıldı. Daha sonra toplanan Yönetim Kurulu kendi arasında Başkan, Başkan Vekili ile İcra Kurulu Üyelerini seçti.

Yapılan seçimlerde Rona Yırcalı ilk önce DEİK – Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Yönetim Kurulu’na daha sonra da İcra Kurulu üyeliğine tekrar seçildi.
Bilindiği gibi, Rona Yırcalı, daha önce DEİK bünyesindeki Lübnan İş Konseyi Başkanlığına ve 13 ülkenin üst kuruluşu olan Körfez ve Ortadoğu ülkeleri Koordine Başkanlığına seçilmişti.

22.12.2015

images
YIRCALI 13 ÜLKEYE BÖLGE BAŞKANI SEÇİLDİ

DEİK – Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu İcra ve Yönetim Kurulu Üyeliğini yürüten Rona Yırcalı, 13 ülkeyi kapsayan Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri Bölgesi Koordinatör Başkanlığına seçildi.

Bu bölge, İran, Irak, Suriye, Ürdün, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Lübnan, Kuveyt, Oman, Yemen gibi Türkiye, bölge ve dünya siyaseti için olduğu kadar ekonomik gelişmeler içinde son derece önemli ülkelerden meydana gelmektedir.

Dolayısıyla, Türkiye’nin bu ülkelerle ekonomik ilişkilerine yön vermeye çalışılacaktır.

Önümüzdeki haftalarda bu bölgedeki ülkelere bakanlar ve kamu görevlileriyle ziyaretler planlanmaktadır.

Ayrıca, Yırcalı, Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanlığına da seçilmiş bulunmaktadır.

5.11.2015

images
RONA YIRCALI’YA BİR ÖDÜL DE VİYANA’DAN

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Grand Hotel’de düzenlenen 5. Dünya Sürdürülebilir Enerji Formu toplantısında WSEA - “Sürdürülebilir Girişimcilik” ödülü, yurtdışındaki girişimcilere verdiği destekten ötürü Rona Yırcalı’ya verildi.
Aynı törenin sonunda Avusturya TV kanalı Rona Yırcalı ile bir röportaj da gerçekleştirdi.

23.10.2015

images
YIRCALI, 9. DÜNYA ODALAR FEDERASYONU KONGRESİNE KATILDI

Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Şeref Başkanı Rona Yırcalı, İtalya’nın Torino şehrinde yapılan 9. Dünya Odalar Federasyonu kongresine katıldı

130 ülkeden 1500 delegenin katıldığı 3 gün süren kongrede dünya’nın ve bölgelerin ekonomik konuları ele alınıp görüşüldü.

Ayrıca, 40 ülkeden 80 Oda’nın katıldığı proje yarışmasının da juri başkanlığını Rona Yırcalı yaptı.

Kongrenin kapanış gecesinde gerçekleştirilen ödül törenine de başkanlık yapan Yırcalı, finale kalan projelere ödüllerini takdim etti.

Bu proje yarışmasında, Kocaeli Sanayi Odası “Engellilere İş Gücü Yaratma Sosyal Projesi” ile birinciliği kazananlar arasında yer aldı.

Bir Türk Oda’sının böyle bir başarıya ulaşması özellikle Türk delegasyonu arasında büyük bir sevincin yaşanması sebep oldu.
16.06. 2015

images
YIRCALI’NIN YOĞUN ÇİN MESAİSİ

Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Şeref Başkanı Rona Yırcalı, Pekin’de Çin Odalar Birliği’nin (BICCC ve CCPIT Beijin) 3. Gerçekleştirilen Uluslar arası Odalar Toplantısına katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını da yapan Yırcalı, dünya ekonomisindeki son gelişmeler hakkında bilgi verdikten sonra odalar ile uluslar arası ekonomik temaslara vurgu yaparak bu temasların önemine dikkat çekti.

Çin Hükümet temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, 67 ülkenin oda temsilcileri ile 100 civarında uluslar arası kuruluşun başkan ve temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları da hazır bulundu.

Aynı toplantıda panelist olarak da yer alan Yırcalı, İpek Yolu’nun tekrar hayata geçirilmesi konusundaki gelişmeleri de dile getirdi ve Türkiye’nin bu projedeki önemini anlattı.

Bu ziyaret sırasında Çin’in Ekonomi Bakanı ve Pekin Belediye Başkanı tarafından kabul edilen Yırcalı, oda çalışmalarının yanında Türk Ekonomisi konusunda da bilgiler verdi.

Yırcalı, Şanghay’da gerçekleşen Dünya Türk İşadamları Konseyi’nde de konuştu

DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ve DTİK (Dünya Türk İşadamları Konseyi) İcra Kurulu Üyesi olan Yırcalı, Şanghay’daki Asya Pasifik Girişimci Toplantısına katılarak bu toplantının da açılış konuşmasını yaptı.

Buradaki konuşmasında, hafta başında Pekin’de gerçekleşen odalar toplantısı hakkında bilgi veren Yırcalı, Çin’deki son ekonomik gelişmeleri Türk İşadamlarına aktardı.

Dünya Türk İşadamları Konseyi’nin Asya Pasifik Bölgesindeki Türk İşadamları ile gerçekleşen bu toplantısın da TC Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, DTİK İcra Komitesi Başkanı Nail Olpak ile Asya Pasifik Bölge Başkanı Necdet Demiryürek, Ekonomi Bakanlığı temsilcileri, ticaret baş müşavirleri ve ateşeleri de hazır bulundu.

Toplantıda, bu bölgedeki 12 ülkeden 110 Türk işadamı hazır bulunurken, ekonomik konuların ele alındığı konuşmalarda, Türk İşadamlarının karşılaştıkları zorluklar bakanlık görevlilerine aktarıldı.

Ayrıca, Türkiye ile ekonomik münasebetlerin geliştirilmesi için alınması gereken önlemler masaya yatırıldı ve DEİK ile DTİK çalışmaları hakkında üyelere bilgiler verildi.

25.05.2015

images
BEST 50. YILINDA ORTAKLARINA % 110 KÂR DAĞITIYOR

BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş, 49. Genel Kurulunu geniş bir katılımla gerçekleştirdi.

Yönetim Kurulu Başkanı A.Rona Yırcalı, genel kurul da yaptığı konuşmada, dünya ve ülke ekonomisi hakkında bilgi vererek, BEST’in, dünyadaki, Türkiye’deki ve sektördeki yerini irdeledi.

Şirketin cirosu, yeni yatırımları, ihracatı, uluslar arası piyasalardaki yeri, çalışanları ve yeni hedefleri hakkında bilgi veren Yırcalı, bilhassa AR-GE (Araştırma Geliştirme) konusunun teknoloji ve dünya rekabeti için ne kadar önemli olduğunu belirtti. Bu konuda da BEST’in, ilimiz ve bölgemizde önder bir kuruluş olduğuna işaret etti. Üretilen 12 projenin de TÜBİTAK tarafından kabul edilmesinin bir rekor olduğunu ifade etti.

Yırcalı, konuşmasının devamında “Biz 4 nesildir sanayiciyiz. Biz sanayiden vazgeçemeyiz. Çünkü sanayi Türkiye için önemli, üretim için önemli, ihracat için önemli, hayat seviyemizi yükselttiği için önemli. Hükümetimizin görüşü de bu şekildedir ve bunu destekliyoruz. Dolayısıyla bu tesisleri kapatıp arazi değerlendirmesine yönelmek istemeyiz. Bu tip girişimi doğru bulmuyoruz” dedi.

Toplantı sonunda, hakiki manada halka açık olan şirketin hissedarlarına % 110 oranında kâr payı dağıtacağını açıklaması, genel kurula katılan ortaklar tarafından memnuniyet ile karşılanırken, şirket yönetimine de teşekkür edildi.

15.12.2014

images
ABD İSTANBUL BAŞKONSOLOSU RONA YIRCALI’YI ZİYARET ETTİ

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Rona Yırcalı’yı Dünya Odalar Federasyonu Onursal Başkanı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi olarak ziyaret ederek Türk ve global iş dünyası hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıya Ekonomi Konsolosu Brian W.Teplica’da katıldı. Konsolos, Yırcalı’dan iş dünyasının önde gelen bir temsilcisi olarak, ABD ile olan ilişkiler ve bu ilişkileri güçlendirmek, ülkeye Amerikalı yatırımcıları çekebilmek adına yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bu arada, ABD ve AB ülkeleri arasında görüşmeleri yapılan Atlantik Ticaret Anlaşmasına Türkiye’nin de dahil edilmesi gündeme getirildi. Son gelişmelerin Türk – Rus ticari ilişkileri üzerindeki tesiri konuşuldu.

Yırcalı, ayrıca Türk ürünlerinin Amerika pazarında daha fazla pay alabilmesi için yapılması gerekenler konuşunda görüş alışverişinde bulundu.

Bu ve buna benzer konularda temas içinde olmak için de mutabık kalındı.
12.08.2014

images
RONA YIRCALI TOKYO’DA DÜNYA ODALAR FEDARASYONU GENEL KURULU’NA KATILDI

Yırcalı, Tokyo’da gerçeklesen Dünya Odalar Federasyonu Genel Kurulu’na katılarak, Dünya ekonomisi üzerine genel bir değerlendirme yaptı. Aynı zamanda, Yırcalı “Business for Peace” (Barış için Ticaret) ödülü konusunda yapılan çalışmalar ve gelişmeler hakkında Yönetim Kurulu üyelerine bilgi verdi. “Dünya Odalar Federasyonu”nun (WCF) Yönetim, İcra ve genel kurul üyelerinin yanı sıra Japon hükümet yetkilileri ile Tokyo Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve yönetiminin de hazır bulunduğu toplantıda, dünya genelinde pek çok Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi hazır bulundu.
Toplantının son gününde, 2017 yılında gerçekleşecek olan 10. Dünya Odalar Federasyonu Kongresi için ev sahibi olmaya aday dört ülkenin temsilcileri birer sunum gerçekleştirdi. Dünya Odalar Federasyonu genel kurul toplantısı, toplantının son gecesi, Tokyo Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Toshio Nakamura’nin katılanlar şerefine verdiği yemek daveti ile son buldu.
30.10.2014

images
YIRCALI DEİK İCRA KURULUNA TEKRAR SEÇİLDİ

Toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Zeybekçi katıldı.
22 Eylül 2014 tarihinde Ekonomi Bakanlığı tarafından oluşturulan Yönetim Kurulu’nun ilk toplantısı yapıldı.
Ömer Cihad Vardan DEİK – Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Daha sonra Yönetim Kurulu üyeleri arasından İcra Kurulu seçimi gerçekleşti.
Yırcalı, DEİK İcra Kurulu üyeliğine seçildi.
Toplantıya Katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yaparak üyeleri kutladı ve birlik, beraberlik içinde çalışarak Türkiye’nin dış ekonomik ilişkilerine yeni bir hız vermenin gayreti içinde olunmasına işaret etti.
Ayrıca, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de yaptığı konuşmasında, bakanlığının bundan sonra da destek vermeye özen göstereceğini belirterek bütün kurum ve kuruluşların koordinasyon içinde çalışmasının gereğine dikkat çekti.
1.10.2014

images
RONA YIRCALI İKİNCİ DEFA İLK 10’DA

Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, ülkemizin etkin ve güvenilir ekonomi dergisi “Ekonomist” tarafından yapılan araştırmada, Anadolu’ya yön veren “En Etkin 50 İş İnsanı” listesinin 6 ncı sırasında yer aldı.

Dergi, Rona Yırcalı’ya ayırdığı köşesinde, başında bulunduğu kuruluşlarının 4 kuşaktır Balıkesir’in ekonomik ve sosyal yaşamına öncülük ettiğini, şirketlerinin merkezlerinin Balıkesir’de konumlandığını, yenilenebilir enerji yatırımlarının bu dönemde çok önemsendiği, Enerji sektörüne yapılan yatırımlarla grubun genel ciroda ve iş sahası açmada dolayısıyla istihdamda ciddi sıçramalar yaptığı belirtiliyor.

Ekonomist Dergisinin açıkladığı bu 2014 listesinin ilk 10 sıralamasında Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’nın yanı sıra Gaziantep’den Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Kayseri’den Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Bursa’dan TÜSİAD ve Sütaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Adana Osmaniye’den Tosyalı Holding Yönetim kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Kütahya’dan Güral Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral gibi işadamları da bulunuyor.

Anadolu Kaplanları’nın son yıllardaki yükselişiyle birlikte Anadolu’daki iş insanlarının ekonomik kamuoyundaki etkinliğinin işaret edildiği araştırmada, Ekonomist dergisi bu iş insanları içinde en etkin olanlarını ‘Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı’ araştırmasıyla ortaya koyuyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kalan illeri kapsayan bu araştırmanın temel kriterini, seçilmiş olan isimlerin, bulundukları bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkılarının yanı sıra binlerce kişiye istihdam yaratmaları ve milyarlarca lira ciro yapmaları oluşturuyor.

8.04.2014

images
RONA YIRCALI DÜNYA ODALAR FEDERASYONU GENEL KURULU’NA KATILDI

Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Şeref Başkanı Rona Yırcalı, Dünya Odalar Federasyonu Genel Kuruluna katılarak bir de konuşma yaptı.

Almanya’nın Hamburg şehrinde yapılan toplantıda, dünya ekonomisindeki son gelişmelerin konuşulmasının yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerindeki oda’ların gündemindeki konularda ele alındı.

Yırcalı, genel kuruldaki konuşmasında, Avrupa’daki gelişmeleri değerlendirerek, aynı zamanda dünyanın değişik bölgelerindeki ekonomik gelişmelerine de değindi. Bu arada, Türkiye’nin bu gelişmelerdeki yerine dikkat çekerek gelen sorulara da cevap verdi.

WCF’in diğer üyeleride kendi bölgelerindeki durumu değerlendirirken, Yırcalı katılımcılara Türkiye’nin konumu ve ticari ilişkileri konularında sunum yaptı.

Gerçekleşen genel kurul sonunda bir sonraki yönetim kurulu toplantısının Dubai’de yapılması karara bağlandı.
30.10.2013

images
YIRCALI KATAR’DA BAŞKANLIK YAPTI

22-25 Nisan 2013 tarihleri arasında, 8. Dünya Odalar Kongresi'ne katılmak üzere Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Onursal Başkanı Rona Yırcalı, dünyanın önde gelen işadamları ve oda başkanları ile temaslarda bulundu.

Kongre kapsamında gerçeklesen seminer ve toplantılara başkanlık eden Rona Yırcalı, kongrenin en önemli etkinliği olarak görülen, dünyanın 42 ayrı ülkesinden 65 oda’nın katıldığı 2013 Dünya Odalar Yarışmasında finale kalan 25 oda’nın 5 ayrı farklı kategorilerdeki odalar arası yarışmalarda da jüri heyetinin başkanı olarak yer aldı. Başkan Yırcalı, kongrenin kapanış konuşmasını yaptıktan sonra, yarışmada dereceye giren odalara ödüllerini takdim etti.

images
TÜRK METAL SENDİKASI’NDAN RONA YIRCALI’YA ANLAMLI PLAKET

Rona Yırcalı, “37 senedir Türk Metal Sendikası ile beraber çalışıyoruz. Biz burada hep beraber kazanmaktan yanayız. Sendikal haklara son derece önem veriyoruz. Dışarıda konuşan bazı arkadaşlar hakiki manada sosyalleşmeye inanıyorlarsa yanlarında çalışan arkadaşlara bu imkanı sağlamak durumundadırlar” dedi.

Rona Yırcalı, ayrıca, 29 Ocak 1966 yılında o zamanki sendika başkanları tarafından merhum Sırrı Yırcalı’ya layık görülen “Yılın İşadamı Belgesi”nin takdiminden sonra kendisine de böyle bir plaket ile teşekkür edilmesinden son derece memnun olduğunu ifade” etti.

BEST – Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş nin 46 ncı Olağan Genel Kurul Toplantısı ortakların geniş katılımıyla OSB’deki yeni fabrika binasında gerçekleşti.

Rona Yırcalı’nın Başkanlığında gerçekleştirilen genel kurul toplantısına katılan Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, Şube Sekreteri Fatih Uzan ve Şube Mali Sekreteri Serkan Uzun toplantının sonunda Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’ya Sendika Genel Merkezi tarafından gönderilen bir plaket takdim etti.

Plaketin takdiminde söz alan Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske yaptığı konuşmasında “Bir ülkede üreten ne kadar değerli ise, o üretimi sağlayan işyerlerini açanlar da bizim için en az o kadar değerlidir. Dolayısıyla Balıkesir’in yüzünü güldüren, burada yaşayan insanlara ekmek kapısı açan Sayın Rona Yırcalı bu nedenle bizim için saygın bir kişiliğe sahiptir. Balıkesir’de en az 2 bin kişiye sağladığı istihdamla, toplamda yaklaşık 10 bin kişinin yarınlara umutla bakmasına vesile olmuştur. Ben bu katkılarından dolayı Sayın Rona Yırcalı’nın şahsında Yırcalı Grubuna teşekkür ediyorum. Biz Yırcalı Grubu bünyesinde faaliyet gösteren işyerlerinde yetkili olan Türk Metal Sendikası olarak değerli işverenimizle uygarca, diyalog ve anlayış içinde ilişkilerimize devam ediyoruz. Bizim amacımız, insana sevgi, emeğe saygı duyan bir anlayış içinde bu ilişkilerin devamından yanadır. Biz, üretmekten, kazandırmaktan ve kazanmaktan yanayız. Bugüne kadar BEST’le bu anlayış içinde olduk. Bundan sonra da bu anlayışla yolumuza devam edecek, daha çok kazanmak için daha çok üretecek ve daha çok kazandıracağız” dedi.


Genel Kurul, hep beraber yenilen öğle yemeğinin ardından sona erdi.
1.04.2013

images
RONA YIRCALI TEV’İN MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANLIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ

TEV -Türk Eğitim Vakfı Olağan Mütevelli Heyeti toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

2004 – 2007 yılları arasında TEV’in Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapan A.Rona Yırcalı, 2007 yılından bu yana Vakfın Mütevelli Heyet Başkanlığını yürütüyordu. Yapılan son seçimle tekrar Mütevvelli Heyet Başkanlığına getirilen Yırcalı, bu görevi aralıksız olarak 3 dönemdir yürütüyor.

Bilindiği gibi TEV – Türk Eğitim Vakfı ülkemizin en önemli ve köklü vakıflarından biridir. Başarılı fakat desteye ihtiyaç duyan gençlerin yurtiçi ve yurtdışı eğitimini sağladığı için lise, üniversite, lisans üstü ve doktora seviyesinde karşılıksız burs vermektedir.

Her sene Türkiye’nin her köşesinden binlerce çocuğa eğitim imkanı sağlayan TEV, 1967 yılında rahmetli Vehbi Koç’un başkanlığında kurulmuş ve kurucuları arasında Nejat Eczacıbaşı, Aydın Bolak, A.Sırrı Yırcalı, Prof.Dr.İhsan Doğramacı, Sakıp Sabancı ve Şarık Tara gibi tanınmış isimler bulunmaktadır. Türk Eğitim Vakfı o tarihten bu yana çalışmalarını genişleterek devam ettirmektedir.

Kurulduğu günden bu yana 200.000’in üzerinde öğrenciye karşılıksız burs veren TEV, günümüzde halen Balıkesir’de yaklaşık 500 civarında öğrenciye de karşılıksız burs imkanı sağlamaktadır.

Vakfın Balıkesir’de de şubesi bulunmaktadır.

20.03.2013

images
RONA YIRCALI YEMEN’DEN DÖNDÜ

23-25 Kasım tarihleri arasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile beraber Yemen’de bulunan DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, üç günlük ziyaretlerin ardından yurda döndü.

Yemen ziyaretinin ikinci gününde Yırcalı’nın başkanlığında gerçekleşen Türk – Yemen İş Konseyi toplantısına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Saadettin Bin Talib ile birlikte çok sayıda iş adamı katıldı.

Türkiye ile Yemen arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için 5 ayrı konuda anlaşma imzalandı. Ayrıca iki ülke arasında enerji, inşaat, gıda ve turizm konularında işbirliği yapılması da öngörüldü.

Sana’daki Türk Şehitliği de ziyaret edildi.

Yırcalı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile beraber ziyaretin son gününde Türk Şehitliğini, tarihi Babu’ı – Yemen Çarşısı ve Camiü’ı – Kebir Camisini ziyaret etti ve dua okudu.

Yemen halkı ve çarşı esnafı tarafından büyük ilgiyle karşılanan heyet, tarihi yağ dükkanlarının birinde susam değirmeni döndüren devenin de olduğu yağhaneyi gezdi ve Yemen’liler ile sohbet etti.
28.11.2012

images
YIRCALI, NEW YORK BORSASI’NIN AÇILIŞINDA GONG ÇALDI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk-Amerikan İş Konseyi tarafından düzenlenen Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) toplantısı için New York’ta bulanan DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte New York Borsası’nın açılışı için düzenlenen özel törende gonk çaldı.

Düzenlenen törende Yırcalı ve Bakan Şimşek’in yanı sıra New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı Haluk Dinçer ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) Başkanı İbrahim Turan’da hazır bulundu.

Rona Yırcalı, Maliye Bakanı Şimşek ile birlikte Türk İşadamlarına seslendi

New York Borsası’nın gonk çalma töreninin ardından Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) nin Amerika buluşması toplantısına katılan ve burada 250 Türk ve Amerikan işadamına hitaben açılış konuşması yapan Rona Yırcalı, son iki yıldır DTİK’in yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bilhassa son mütevelli heyet toplantısında alınan prensip kararları konusundaki gelişmelere değinen Yırcalı, diaspora tabanının genişletilmesi, temsilcilerin çoğaltılması, gençlere bu konuda eğitim verilmesi, Türk lokantalarına belli bir ortak standart görsel sağlanması, ödüllü teşvik faaliyetleri gibi konulara dikkat çekti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’te toplantının sonunda yaptığı konuşmasında “hayatının büyük bir bölümünü yurtdışında geçirmiş biri olarak diasporanın önemini en iyi bilenlerden biri olduğunu, DTİK faaliyetlerini yakından takip ettiğini, Türkiye’nin bilinirlik alanında yaptığı ilerlemeye ve artık bir Türk markası oluşmuş olmasının önemine değinerek, bunda yurt dışında yaşayan başarılı Türk işadamlarının yaptığı katkıları” dile getirdi.

DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, DTİK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Muhtar Kent, İstişare Kurulu Üyesi Hikmet Ersek, Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Başkanı Celal Seçilmiş ile birçok Türk ve Amerikalı iş adamanın katıldığı toplantının ardından günün anısına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e plaket takdim edildi ve toplu fotoğraf çekimi gerçekleşti.
29.10.2013

images
BALIKESİR'İN GELİR VERGİSİ REKORTMENİ AÇIKLANDI

Rona Yırcalı, 719 bin 995 lirayla ilk sırada yer aldı. Yırcalı’nın kız kardeşi Fatma Demet Egeli, annesi Müşerref Yırcalı ve oğulları Sırrı ile Sinan Yırcalı da ilk 100’e girdiler.

Babası merhum Sırrı Yırcalı’dan bayrağı deviralan Rona Yırcalı, 2011 yılı kazançlarından dolayı bundan önceki yıllarda olduğu gibi Balıkesir ilimizde ipi yine göğüsledi.
4.05.2012

images
RONA YIRCALI PARİS'TE DÜNYADA İLK KEZ BARIŞ ÖDÜLÜ'NE LAYIK GÖRÜLDÜ

ICC – Milletlerarası Ticaret Odası Başkanı Gerard Worms’dan ödülünü alan Yırcalı, iki dönemdir yürüttüğü başkanlık görevinin 2012 yılı sonunda bitmesi ile başkanlık görevinden ayrılmakla birlikte, WCF – Dünya Odalar Federasyonu yönetmeliği gereği, başkandan sonra ikinci sorumlu kişi olan “Onursal Başkan” olarak görevine devam ederek Türkiye’nin uluslararası alanda sesini duyurmaya devam edecek. ICC’de 1995 – 1996 yılları arasında başkanlık görevini yürüten Rahmi Koç’tan sonra, ikinci Türk olarak görev yapan Yırcalı bu görevi 14 yıldır başarı ile sürdürmektedir.

Toplantının son gününde, Başkan Yırcalı, yönetim kurulu tarafından ICC yönetimine seçilen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, başkan yardımcıları İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve İSO Başkanı Tanıl Küçük, ICC Başkanı Gerard Worms ve Genel Sekreter Jean-Guy Carrier ile birlikte düzenlenen basın toplantısına katılarak, Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun yönetime seçilmiş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek kendisinin de halen görev yaptığı yönetim kurulunda TOBB Başkanı’nın da görev almasından duyduğu onuru vurguladı.

WCF – Dünya Odalar Federasyonu’nun ilk Türk başkanı olarak 2009 yılında 140 ülkeden gelen oda başkanlarının katılımıyla İstanbul’da düzenlenen Dünya Odalar Kongresi ile birlikte önemli bir çalışmanın önderliğini yapan Rona Yırcalı, bu kongre ile birlikte Türk iş dünyasının yabancı ortakları ile buluşmasını sağladı. Ayrıca, kongre sırasında Dünya Odalar Federasyonu’na bağlı bulunan 140 ülkedeki 15 bin oda arasında elektronik ortamda ilk defa demokratik bir seçim gerçekleştirildi. WCF’de görev süresinin yıl sonunda bitmesinin ardından Onursal Başkan olarak devam edecek olan Yırcalı, Türkiye ve Türk iş dünyası için çalışmalarına yine devam edeceğini belirtti. 14 yıldır dünyanın pek çok yerinde toplantılar yaptıklarını söyleyen Yırcalı, bugüne kadar çeşitli ülke odaları ile temaslarda bulunarak Türk girişimcilerinin yeni işbirlikleri kurabilmeleri için çalıştığını ifade etti.
10 .07.2012

images
ÇOCUK YOĞUN BAKIMI RONA YIRCALI’DAN

Eğitime yıllardır verdiği desteğin yanı sıra önemli bir çalışmaya da imza atan Dünya`ca ünlü işadamımız Rona Yırcalı Atatürk Devlet Hastanesi içerisinde yapılacak olan Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi`nin yapımı için protokol imzaladı.

DEİK Başkanı Rona Yırcalı bir yandan dış ülkelerde görüşmelerini sürdürürken Balıkesir`i de hiç ihmal etmiyor.

Bugüne kadar eğitime sürekli destek veren Rona Yırcalı şimdi de Balıkesir için önemli bir çalışmaya imzasını attı.

Yırcalı Atatürk Devlet Hastanesi içerisinde yapılacak olan Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi`nin yapımını üstlendi. Sağlık Müdürlüğü, Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği ile protokol imzalayan Yırcalı 8 ünitelik yoğun bakım için sağlık alanında da eksikliğin giderilmesi için öncülük yaptı.

İşadamımız Yırcalı`nın bu jesti büyük takdir toplarken Rona Yırcalı hem eğitimde, hem de sağlık camiasında yaptığı bu davranışı ile yine göz doldurdu.

İÇİNDE HER ŞEY OLACAK
Sağlık İl Müdürü Hasan Yılmaz da konuyu doğrularken, yoğun bakım ile ilgili protokolün geçen hafta imzalandığını belirtti. Ünitenin 8 yataklı olacağını, çalışmanın başladığını ve çok kısa sürede biteceğini vurguladı.

Hastane bünyesinde Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi`nin ardından Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi`nin de Balıkesir`e kazandırılacağını kaydeden Müdür Yılmaz bunun yapımını da Rona Yırcalı`nın üstlendiğini ve yoğun bakımın 1-18 yaş arasındaki çocukları kapsadığını dile getirdi. 2. Basamak Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi`nin 250-350 bin TL. arasında mal olacağını, yoğun bakım ünitesi içerisinde olması gereken her şeyin olacağını kaydetti.
12.06.2012

images
TURGUT ÖZAL ÖDÜLÜ YIRCALI’YA

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen “2011 Yılı Turgut Özal Ödülleri” sahiplerini buldu.

Geçtiğimiz günlerde Turgut Özal Üniversitesi’nde düzenlenen ödül törenine TBMM Başkanı Cemil Çiçek’te katıldı ve ödülünü aldı.

“Turgut Özal Ekonomi Ödülü” ne layık görülen Dünya Odalar Federasyonu, DEİK İcra Kurulu ve Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı Rona Yırcalı, düzenlenen tören de ödülünü TBMM Başkan Vekili Mehmet Sağlam’ın elinden aldı.

Aynı törende “Turgut Özal Hukuk ve Demokrasi Ödülü” TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, “Bilim ve Teknoloji Ödülü” Prof.Dr. Mehmet Öz’e, “Barış ve Kardeşlik Ödülü” İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’na, “Turgut Özal Özel Ödülü” Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu Başkanı Rızanur Meral’e verildi.

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Başkanı Galip Demirel, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erol Oral, Roterdam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Akgündüz ve eski Başbakan Yıldırım Akbulut, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Ali Çoşkun ve TBMM Başkan Vekili Mehmet Sağlam’da ödül töreninde hazır bulundular.
11.06.2012

images
AKRES AÇILIŞI

Bir yanda rüzgâr, bir yanda su!

Beş kuşaktır sanayici olan Balıkesirli Yırcalı Grubu bu kez havadan ve sudan para kazanmaya kararlı. RES'ler ve HES'lerle farklı bir yolculuğa çıktı. Artık ana işi enerji...Alman ortağı Nordex'in anahtar teslimi yaptığı ve 140 milyon liraya mal olan 45 megavatlık ilk rüzgâr santrali devreye girdi.

Pazar günü Manisa Akhisar'a bağlı Bekirler köyündeydik. Yırcalı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı açılışı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte yaptı.

Eğer beklenen lisanslar hemen alınırsa, Balıkesir, Antakya ve Karaburun da devreye girecek ve 150 megavat elektrik üretilecek. Böylece Yırcalı'nın rüzgâr portföyü 195 megavata, Akhisar dahil toplam yatırımı 206 milyon euroyu bulacak.

Peki, havadaki tablo suya yansıyacak mı? Gönen HES ile Pamuk HES zaten devrede. 120 megavatlık Giresun Kar HES, önümüzdeki yıl faaliyete geçecek.

Sözü uzatmayalım.

Enerjiye toplam yatırım 315 milyon euro.

Trafo fabrikası BEST, beyaz et, hayvan yemi, sentetik çuval üreten şirketler...

Grup, bir taraftan da ABD ve Irak'ta ofis açmaya hazırlanıyor. Bağdat'ta açılacak ofis önemli. Irak'a trafo satan Yırcalı, ayrıca Irak Savunma Bakanlığı ile bir anlaşma yaptı. İran-Irak savaşında delik deşik olmuş bir trafo fabrikasının yüzde 90'ını 35 milyon euroya yeniden inşa edecek. Irak' a teknoloji satacak.

Diyeceğimiz şu:Nakit yaratmayı bilen her şirket her dönem ayakta kalır. Yırcalı Grubu da böyle işte.

Çevresini ve sosyal sermayesini her zaman genişletmeyi başaran bu Anadolu sermayesi, yerelden küresele açılımın en iyi örneği.

13.09.2011

images
İŞİN SIRRI PROFOSYONEL İLE ÇALIŞMAK

Kamuoyu Rona Yırcalı’yı bir sivil toplum önderi olarak tanır. TOBB Başkanlığı, Dünya Odaları Federasyon Başkanlığı, DEİK İcra Kurulu Başkanlığı yerine getirdiği ya da yerine getirmeye devam ettiği çok sayıdaki sosyal görevlerinden bazıları. Ancak sürekli bu rolüyle görmeye alışkın olduğumuz Rona Yırcalı, Balıkesir’in de en büyük özel sektör işverenlerinden birisi. Bugün Mortaş adlı şirketlerinin çatısı altında toplanan yem, gıda, tekstil ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren grubun kaptanı. Aile aynı zamanda İstanbul’daki The Marmara Oteli’nin işletmecisi olan İstanbul Otelcilik’te de küçük hissedar.

2009’u 332 milyon lira ciro ve 108 milyon lira karla kapatan grup Türkiye’nin elektrik transformatörleri üreten en büyük fabrikası BEST’in (Balıkesir Elektromekanik Sanayi ve Ticaret AŞ) hisselerinin yüzde 75’inin sahibi. Bülent Ecevit’in başbakanlığı döneminde kurulan işçi şirketlerinden çok azı ayakta kalabilmiş. BEST de onlardan biri. Yırcalı “Balıkesir bu anlamda şanslı. İşçi şirketi olarak kurulan hem İşbir, hem de BEST ayakta” diyor ve devam ediyor:

“Bir ara sıkıntıya düşmüşler. Biz o zaman ortak olduk. Sermaye koyduk. Şirket şimdi kendi alanında Türkiye’nin en büyüğü. Önceki yıllarda çalışanların neredeyse yarısı şirketin ortağıydı. Ama böyle bir özelliği uzun seneler devam etti ve ilk halka açık şirketlerden biridir. Ancak o zaman 200 kişiydik, şimdi olduk 1000. Bu nedenle de bugün oran daha düşük. ”
Üretimin yüzde 60’ı ihracata gittiği için şirketin açık isminin baş harflerinden oluşan BEST (En iyi) kısa ismi işe yarıyormuş.

Aile, enerji sektöründe elektrik üretimiyle de var. Balıkesir Gönen’de 15, Sındırgı ile Adana’da da 10 yıldır üretim yapan hidroelektrik tesisleri bulunuyor. Ortaklarla Giresun’da iki hidroelektrik santral inşaatı sürüyor. Manisa Akhisar’da da iki ay içinde rüzgâr santralı yatırımı başlıyor. Ayvalık ve güneyde de alınmış lisanslar var. Akhisar yatırımı bittikten sonra da sıra bu lisansların yatırıma dönüşmesine gelecek.

“Hep işin içindeyiz”

Yırcalı ailesi aynı zamanda bölgenin en büyük hayvan yemi fabrikasının hâkim ortağı. Halen faaliyette bulunan sentetik çuval fabrikası big ben olarak adlandırılan ve içine çimentodan madene her türlü malın konulduğu çuvalları üretiyor. Pamuk ise artık işin keyfi kalmadığı için şimdilik askıda. Türkiye’nin en eski un fabrikası olan 1923 doğumlu Yırcalı Un da düşük kapasite nedeniyle çalışmıyor. Yırcalı ailesinin şirketlerdeki hisseleri Rona Yırcalı, Müşerref Yırcalı (anne) ve Demet Egeli’nin (kız kardeş) mülkiyetinde. Şirketlerin tümünün profesyonel yönetimi var. Ancak en üstte Rona Yırcalı ile oğulları Sırrı ve Sinan’dan oluşan bir sacayağından söz etmek mümkün.

Sırrı Yırcalı yönetimin tümünden, Sinan Yırcalı ise grubun finansman işlerinden sorumlu en üstteki kişi. Geçmişte Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan, bugün de çok sayıda şirketin yönetim ya da danışma kurulu üyesi olan Yırcalı’ya “Türkiye’de aile şirketleri neden uzun ömürlü olmuyor? Siz bu konuda farklı ne yaptınız” diye soruyoruz ve şu cevabı alıyoruz:

“ABD’den üniversiteyi bitirip 1970’te döndüm. O zaman üretim tesislerinin hepsinin başında birer genel müdür vardı. Bu bir bence. İkincisi de biz 24 saat iş yaparız, yani 24 saat işle meşgulüz. ABD’den 1970’te geldim. Ondan önce de Amerika’dayken de bu işlerle meşguldüm. Aşağı yukarı ben 1965’ten bu yana alırsak şu kadar senedir işin içindeyim. İşlerimiz çok genişlemesine rağmen hâlâ ben haftada üç gün filan Balıkesir’e giderim. Hatta bir günlüğüne bile giderim, ben şimdi 66 yaşındayım ama bu devam eder. Oğullarım da pazartesi sabahı Balıkesir’e giderler, perşembe akşamı dönerler İstanbul’a eğer başka bir seyahat falan yoksa. Cuma günü buradaki büroda çalışırlar. Cumartesi, pazar aileleriyle birlikte olurlar. Böyle bir sistemimiz var bizim. Yani şunun için söylüyorum bunları; profesyonellerle birlikte çalışıyoruz ama biz de işin içindeyiz.”

Yırcalı’nın birçok aile şirketinden farklı yaptıklarını söylediklerinden birisi de yeni kuşağın önünün açılması. Büyükbaba Muharrem Hasbi Koray (annesi Müşerref Koray’ın babası) 1923’te kurduğu un fabrikasını bir süre birlikte çalıştıktan sonra damadı Sırrı Yırcalı’ya devretmiş. Sırrı Yırcalı un fabrikasını devraldıktan sonra işleri büyütmüş ve yeni şirketleri devreye sokmuş. Rona Yırcalı da 1970’te Türkiye’ye dönüşünde tatil bile yapmadan kendi deyişiyle ‘sıcak suyun içine bırakılır gibi’ işlerin içine sokulmuş. Yırcalı o günleri şöyle anlatıyor:

“Benim sistemim böyle” “Bana eski odasını verdi. Beni büyük ihracatçıların arasına bıraktı ve ‘Yap’ dedi, ‘ne kadar yanlış yaparsan yap da ben buradayken, ne kadar yanlış yapıyorsun görelim’. Ben de aynı şekilde oğullarıma yapıyorum, onların önünü açıyorum. Bilhassa büyük oğlum Sırrı ile böyle çalışıyoruz. Artık günlük rutin işlerin hepsini o götürüyor. Yalnızca bilmem gerekenleri ve çok önemli konuları bana söylüyor.”

“Oğullarınızla anlaşabiliyor musunuz” sorusuna ise “Tabii aşağı yukarı mantıki gelen şeylerin hepsini birlikte yapıyoruz. Büyük oğlumla 10 senedir bu böyle gidiyor ve biraz önce sana söylediğim Boğaz’da oturup da buradaki yazıhanede çalışmak gibi değil bizim işimiz. Onların da İstanbul’da evleri var, Balıkesir’de evleri var benim gibi. Çünkü dediğim gibi dört gün orada, üç gün buradalar. Onun için benim sistemim aynen devam ediyor. İleride her şey olabilir ama şimdilik bir sıkıntı yok” yanıtını veriyor.


“Türkiye’de özel sektöre bir tek bor üretimi yasak”

Sahip oldukları Mortaş adlı şirket aracılığıyla bir zamanlar Türkiye’nin en büyük bor üreticisi ve ihracatçılarından olan Yırcalılar madenciliği çoktan bırakmış. Bunun nedeni ise ailenin sahip olduğu bor, demir ve kömür madenlerinin 1979’da devletleştirilip Etibank’a devredilmesi. Yırcalı o dönemi şöyle anlatıyor: “Babam 1950’nin sonlarında madenciliğe de başlamış. Kütahya Emet, Eskişehir Kırka ve Balıkesir Bigadiç’teki bor madenlerinin önemli bölümünü bulan babamdır. Ancak 1979’da Ecevit hükümeti bu üç madeni de devletleştirdi. Bugün özel sektörden yana olduğunu söyleyen Deniz Baykal da Enerji Bakanı idi. Rahmetli Ecevit yıllar sonra bana bu özelleştirmenin bir hata olduğunu söylemişti.” Borda maden sahiplerinin tüm çabasına rağmen adım atılmamış.

Yırcalı Türkiye’de özel sektöre yasaklanan tek alanın bor olduğunu söylüyor. Grup 1980’den 1995’e kadar devletleştirilen bor madenlerini geri alabilmek için çok uğraşmış. 1980’de iktidara gelen Demirel hükümeti iade kararı vermiş ama Danıştay bu konudaki kararnameyi bir günde iptal etmiş. Ardından 12 Eylül darbesi gelmiş ve o dönemdeki çabalar da sonuçsuz kalmış. Yırcalı ‘her konuda liberal’ diye tanımladığı Özal hükümetleri döneminde de sonuç çıkmayınca ‘bu işin tadı yok’ diyerek azalmış olan madencilik faaliyetini askıya almış.

“65’imde emekli olacaktım beni yatırıma boğdular”

Rona Yırcalı büyük oğlu Sırrı’nın işbaşı yapmasından birkaç yıl sonra günlük rutin işlerin birçoğunu bıraktığını söylüyor. Planı 65 yaşında geçen yıl emekli olmakmış ancak “Birden birçok yatırım teklifiyle geldiler ve yatırımlar başladı. Beni yatırıma boğdular” diyor.

"Zamlara karar veriyor"

Bugün senelik programların yapılması, belli yatırım kararlarının verilmesiyle ilgiliymiş. Bir de maaşlara yapılacak zamlara ‘oğullarıyla konuşup’ karar veriyormuş. Yırcalı işin profesyonellere bırakılmasının patronların hiç ilgilenmeyeceği, yalnız sonuçlara bakacağı anlamına gelmediğini düşünüyor ve şunları ekliyor:

“İşi tamamen profesyonellere bırakırsan da olmuyor. Yani ne kadar iyi niyetli, ne kadar bilgili olursa olsun olmuyor, ben bunu gördüm. Bazı tesislerimizde bunu gördük. Bazı fırsatlar kaçtı, bazı şeyler oldu. Bu nedenle yönetimi profesyonellere bırakmak demek hiçbir şey yapılmayacak, hiçbir işe karışılmayacak demek değil.

Bütün işleri yalnız sen yapmaya kalkarsan büyüyünce zaten yetişemiyorsun. Ama profesyonellerin de patronun işle ilgili olmasından memnun olduklarını düşünüyorum. En azından bir fikir alıyor, sorumluluğu paylaşıyor. Ben de fikrimi söylüyorum, onlar da .”
28.02.2011

images
RONA YIRCALI DEİK İCRA KURULU BAŞKANLIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ

Rona Yırcalı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanlığına 4. kez yeniden seçildi. Ömer Cihad Vardan, Halim Mete, Tuğrul Erkin, Ferit Şahenk, İbrahim Çağlar, Şerafettin Aşut, Dr.Zeynel Abidin Erdem ve Ahmet Akbalık’da İcra Kurulu üyeliklerine seçildi.

Aynı zamanda DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş’da DEİK Muhasip Üyesi oldu.

DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanlığı’nın yanında, Dünya Odalar Federasyonu Başkanlığı ve Milletlerarası Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeliklerini de yürütmektedir.

DEİK’in 2010 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katılımıyla Bosphorus Four Seasons Hotel Ortaköy, İstanbul’da gerçekleştirilmişti.
8.02.2011