YIRCALI 10. DÜNYA ODALAR FEDERASYONU KONGRESİNE KATILDI.

WCF – Dünya Odalar Federasyonu Şeref Başkanı Rona Yırcalı, Avustralya’nın Sidney şehrinde gerçekleştirilen 10. Dünya Odalar Federasyonu kongresine katıldı.

120’den fazla ülkeden 1400’e yakın delegenin katıldığı ve 3 gün süren kongrede gerek konuşmalarda gerekse oturumlarda ekonomik gündemdeki konular ele alındı.

Bunların arasında dünyada Kobi’lerin müşterek konuları olan pazarlara ulaşım, finansman, teknoloji eksikliği gibi konulara öncelik verildi.
Sürdürülebilir kalkınmada bölgesel gelir farklılıkları, çevre, işsizlik (bilhassa genç nüfus işsizliği) nin bütün katılan ülkelerin genel sorunu olduğuna dikkat çekildi.

Bunun yanında odaların üyeleri için yapacağı çalışmaların belli bir standarda getirilmesi için alınacak önlemler teşhis edildi.
Kongrede gerçekleşen özel oturumlarda dünyanın çeşitli yerlerindeki göçmen hareketlerinin ülkelerin ekonomisi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ele alındı.

WCF kongresinin Avustralya kıtasında ilk defa yapılmasından dolayı Asya Pasifik ülkelerindeki ekonomik gelişmelerine öncelik verilen toplantıda bilhassa bölge insanının ekonomik ve sosyal farklılıklarının giderilmesi için odalar tarafından yapılacak çalışmalarda ele alındı.

Ayrıca, 37 ülkeden 60 Oda’nın katıldığı proje yarışmasının jüri başkanlığını Rona Yırcalı yaptı. Kongrenin son gecesinde gerçekleştirilen ödül törenine de başkanlık yapan Yırcalı, gerçekleştirdiği kapanış konuşmasının ardından finale kalan projelere ödüllerini eliyle takdim etti.

4.10.2017