YIRCALI BAKANLARA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Beş seneden beri aralıksız yapılan bu forumlara üç ülkenin ekonomi bakanları katılmakta ve ülkeler arasındaki ekonomik konular görüşüldüğü gibi o ülkelerde yatırım yapan kuruluşların sıkıntıları da ele alınmaktadır.

Yırcalı’nın açılış konuşmasıyla başlayan ve üç ülkeden 500 civarında iş adamının katıldığı toplantıya, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. FARUK ÖZLÜ ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Sayın Şahin MUSTAFAYEV ve Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Sayın Giorgi GAKHARIA katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın bölgede istikrar eksenlerini inşa etmek için yoğun çaba sarf ettiğini belirtti. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında tesis edilen ekonomik ve ticari ilişkilerin, üçlü iş birliği için bir temel oluşturduğunu belirten Yırcalı, bir önceki İş Forumunda üçlü ticaret hacminin 20 milyar ABD Doları seviyelerine ulaşması gerektiğinin hedeflendiğini vurgulayarak, "Henüz bu hedefin çok uzağındayız. Son üç yılda üçlü ticaret hacmimiz 14 milyar ABD Doları civarında. Üç ülkenin iş dünyaları temsilcileri olarak bizlerin sorumluluğu ise, belirlenen hedefe ulaşmak ve ticaret hacmini büyütmek" dedi. Ekonomik ve ticari ilişkilerde bölgesel iş birliğini artırmaya yönelik konuların ele alındığını belirten Yırcalı, proje finansman modelleri, taşımacılık ve ulaştırma alanlarında üç ülke iş dünyalarının potansiyel ortaklıklarının araştırılacağını söyledi.

Sabahki açılıştan sonra ülke ekonomileri üzerinde takdimler yapıldı ve sektörel oturumlar ile çalışmalara devam edildi.

Milliyet Gazetesi- 23.02.2017