RONA YIRCALI PARİS'TE DÜNYADA İLK KEZ BARIŞ ÖDÜLÜ'NE LAYIK GÖRÜLDÜ

ICC – Milletlerarası Ticaret Odası Başkanı Gerard Worms’dan ödülünü alan Yırcalı, iki dönemdir yürüttüğü başkanlık görevinin 2012 yılı sonunda bitmesi ile başkanlık görevinden ayrılmakla birlikte, WCF – Dünya Odalar Federasyonu yönetmeliği gereği, başkandan sonra ikinci sorumlu kişi olan “Onursal Başkan” olarak görevine devam ederek Türkiye’nin uluslararası alanda sesini duyurmaya devam edecek. ICC’de 1995 – 1996 yılları arasında başkanlık görevini yürüten Rahmi Koç’tan sonra, ikinci Türk olarak görev yapan Yırcalı bu görevi 14 yıldır başarı ile sürdürmektedir.

Toplantının son gününde, Başkan Yırcalı, yönetim kurulu tarafından ICC yönetimine seçilen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, başkan yardımcıları İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve İSO Başkanı Tanıl Küçük, ICC Başkanı Gerard Worms ve Genel Sekreter Jean-Guy Carrier ile birlikte düzenlenen basın toplantısına katılarak, Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun yönetime seçilmiş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek kendisinin de halen görev yaptığı yönetim kurulunda TOBB Başkanı’nın da görev almasından duyduğu onuru vurguladı.

WCF – Dünya Odalar Federasyonu’nun ilk Türk başkanı olarak 2009 yılında 140 ülkeden gelen oda başkanlarının katılımıyla İstanbul’da düzenlenen Dünya Odalar Kongresi ile birlikte önemli bir çalışmanın önderliğini yapan Rona Yırcalı, bu kongre ile birlikte Türk iş dünyasının yabancı ortakları ile buluşmasını sağladı. Ayrıca, kongre sırasında Dünya Odalar Federasyonu’na bağlı bulunan 140 ülkedeki 15 bin oda arasında elektronik ortamda ilk defa demokratik bir seçim gerçekleştirildi. 

WCF’de görev süresinin yıl sonunda bitmesinin ardından Onursal Başkan olarak devam edecek olan Yırcalı, Türkiye ve Türk iş dünyası için çalışmalarına yine devam edeceğini belirtti. 14 yıldır dünyanın pek çok yerinde toplantılar yaptıklarını söyleyen Yırcalı, bugüne kadar çeşitli ülke odaları ile temaslarda bulunarak Türk girişimcilerinin yeni işbirlikleri kurabilmeleri için çalıştığını ifade etti.

10 .07.2012