RONA YIRCALI LÜBNAN’LI BAKANLARI AĞIRLADI

Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı, Lübnan’da yeni hükümetin göreve başlamasını tebrik ederek yeni atanan Bakanlara görevlerinde başarılar diledi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Lübnan İş Konseyinin faaliyetleri hakkında bilgi veren Rona Yırcalı, iş konseyinin ICC Lebanon ile ortak faaliyetleri kapsamında iki ülkenin ticaret ve yatırımlarını çeşitlendirmek ve üçüncü ülkelerde işbirliği yapmak konusunda Beyrut ve İstanbul’da düzenlenen etkinliklerden söz etti.

Rona Yırcalı Lübnan’ın istikrarına yüksek düzeyde önem verdiklerini ve ülkede yeni hükümetin kurulmasıyla daha çok Türk firmasının Lübnan’da yatırım yapmakla ve inşaat ve enerji projelerinde yer almakla ilgileneceğini belirtti. Konuşmasında yakın zamanda Türk firmalarından oluşan bir konsorsiyomun bir baraj projesine başlayacağını da sözlerine ekledi.
Rona Yırcalı, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) uygulanması durumunda Lübnan’da yatırım yapan daha fazla Türk şirketi olacağını ve bunun için STA’nın Lübnan Parlamentosu tarafından onaylanmasının beklendiğini belirtti. Bu çerçevede, Lübnan’da Türkiye’den ithal edilen, bisküvi, çikolata ve deterjana konulmuş olan ithalat yasağının kaldırılmasını umduklarını da ifade etti. Türkiye ve Lübnan arasında Ortak Ekonomik Komisyon’un en son 2009’da gerçekleştiğini hatırlatan Yırcalı, komisyonun canlandırılması ve daha sık toplantı yapılması gerektiğini belirterek bir sonraki toplantının 2019 yılının ikinci çeyreğinde düzenlenmesini önerdi.

Rona Yırcalı konuşmasına şu şekilde devam etti:
‘Türkiye-Lübnan ekonomik ortaklığını değerli buluyorum ve bu ortaklığın güçlendikçe, sadece ülkelerimize fayda sağlamakla kalmayacağına, aynı zamanda daha geniş ölçekte önemli, olumlu etkiye sahip olacağına inanıyorum. Bu ortaklık bugün her zamankinden daha önemli. Bu ivmeyi korumalı ve ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştirmek için yeni araçlar ve fırsatlar aramalıyız.’
 Ayrıca iki ülkenin ticaretini çeşitlendirmek adına, inşaat ve enerji sektörlerinin yanı sıra, gıda üretimi, lojistik ve turizm gibi sektörlere de yoğunlaşılması gerektiği vurgulandı. Özellikle turizm alanında iki ülkede de katma değeri yüksek turizmin teşvik edilmesi yönünde çalışmalar yapılmasında görüş birliğine varıldı.

Toplantının sonunda, Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı, Lübnan’lı Bakanlara plaket takdim ederek ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Habertürk.com- 21.02.2019